| Blehoeanu_Claudia_1994 a întrebat:

Am si eu o nelamurire,stiti ca se face periodic acel control la gaze. S-a intamplat si se intampla sa nu fiu acasa cand s-a facut acel control. Acum este iarasi afisat numai ca voi fi plecata din localitate. Am cautat pe internet si am inteles ca cei de la gaze pot sa te deconecteze si sa nu iti mai bage gaze in cazul in care nu faci controlul. Dar eu nu inteleg daca ar putea asa ceva,atata timp cat eu nu am ceas la gaze, nici centrala...ci gazele sunt la comun in bloc. Se poate intampla in acest caz asa ceva? Multumesc mult happy

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verificarile trebuie efectuate cel putin odata la 2 ani. In lipsa verificarii da, ti se poate inchide gazul, pana ce se va face verificare, deoarece poate fi periculos inclusiv pentru vecini.

Ceea ce poti face este sa contactezi o firma autorizata pentru verificare, cu care sa te intelegi asupra datei si orei cand sa fii si tu acasa si sa aiba si persoana care sa verifice gazul la tine.
Tariful verificarilor se schimba de la firma la firma, iar plata la unii se face pe loc, iar la alte firme le platesti ulterior ca si factura de gaz, la30 zile.
Este bine sa apelezi la firma care ti-a facut si ultima data verificare.

| Blehoeanu_Claudia_1994 explică (pentru Bula):

Inteleg.dar nu vad cum ar putea sa imi inchida gazul avand in vedere ca nu am ceas, nu am factura nimic. Il am la pausal

| Blehoeanu_Claudia_1994 explică (pentru Bula):

In felul asta se inchide la toata coloana, doar mie nu are cum neavand ceas.

| tril a răspuns (pentru Blehoeanu_Claudia_1994):

Ti-l poate taia de la usa. Mai ales ca nu l-ai facut nici acum 2 ani.
Pe anunt, ai un numar de telefon. Suna la ei si stabileste o zi cand esti acasa, inainte sau dupa data stabilita de ei.

| Blehoeanu_Claudia_1994 explică (pentru tril):

Cred ca confuzi cu citirea luminii...pe afis nu am niciun nr, iar de la usa nu are cum sa mi se taie nimic ca daca imi taie mie, taie si la altul.e totul in linie la pausal

| Bula a răspuns (pentru Blehoeanu_Claudia_1994):

Doar atunci nu-ti poate taia personal, daca coloana merge inauntru, in locuinte si nu in casa scarilor.
In acest caz, daca coloana nu este complet verificata, pot si au dreptul sa inchida intreaga coloana, fiind considerata periculoasa.
Iar vecinii te vor pandi la intrare, dar atunci n-as vrea sa fiu in locul tau...

| tril a răspuns (pentru Blehoeanu_Claudia_1994):

Nu confund nimic. Iti taie de unde se ramifica spre tine.

| mudokins78 a răspuns:

Daca e pe pausal, nu are nimic.
ei sunt obligati sa verifice, daca nu cumva ai scurgeri de gaze la aragaz!, atata tot.
faptul ca nu esti acasa cand vin ei in control, nu afecteaza cu nimic.

| geani71 a răspuns:

Da exista riscul sa-ti lasi vecinii fara gaze