| benga94 a întrebat:

Mam interesat de centrala am gasit o oferta bunicica zic eu centrala termica ariston sau feroli de 1950 PU radiator baie bucatarie si sufragerie si dormitor materiale manopera instalare tot la gata in jur la 59 de milioane nu mai trebuie sa dau nimic la vecini mi-a spus ca imi vine prima factura de vreo 2-3 milioane si cam asta ar fi tot garantie vreo 10 ani,din cite am auzit ariston ar fi mai buna decat feroli asa e? si nu am inteles treaba cu debransarea cu apa ca se pune apa si daca opresc gazele pierde apa aia si eu trebuie sa o platesc si e cam mult ceva de genu nu inteleg despre ce e vb ca imi explicase cineva oferta si treaba cu apa cu gaze imi explica un bosorog care abia vb, astept si eu pareri si alte detalii, dau funda!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am inteles aproape nimic din ce ai spus. Dar!
Garantia centralei ar trebui sa fie de minim 2 ani iar a instalatiei (tevi, etc) mai mare. Tevile din PPR sint bune. Atentie la cum lucreaza instalatorii, sa le sudeze bine, sa nu curga apa. Asta este la ei prima verificare? Pai e lucrarea lor pe care trebuie sa o verifice, a nu se confunda cu "prima verificare".
Cit timp este in garantie nu se plateste nici o verificare!
Daca apar defectiuni, reglaje (ca nu incalzeste bine, sau altceva), orice in afara de o stricaciune facuta de voi, nu se plateste cit este in garantie. Nici daca trebuie schimbata.
Mi se pare mare suma, da nu mai stiu preturile, dar daca aici intra si cota pentru separare, e bine. Verificarea care se face o data la doi ani dupa ce iese din garantie este in functie de firma care o face. Dar, se invirte in jurul sumei de 150-160 lei.
Factura de 200-300 lei? Doar daca ai consumul mare. Iar acum toamna fara incalzire, nu cred.
Nu inteleg la ce apa te referi? Este vorba de pierderile de pe retea? Nu ar trebui sa platesti. Sau este vorba de cota parte de incalzire la spatiile comune? Acolo, da, platesti. Depinde cit de mare este suprafata, factura de la incalzirea la comun si... de asociatia de locatari. Unii platesc destul de mult. Intreaba vecinii care au deja centrala si fa-ti niste calcule.
Batrinul poate a vrut sa te invete ceva. Daca vorbeste greu din cauza virstei, nu trebuie desconsiderat. TOTI ajungem acolo. Daca ajungem!

| benga94 explică:

Am uitat sa mai spun ca lucrarea se executa cu teava PPR marca VESBO Germania, si cica prima verificare a instalatiei de gaze e gratis, app cit e verificarea ca am inteles ca se face la 2 ani.

| benga94 explică:

Lucrarea se executa cu teava PPR marca VESBO Germania 10 ani garantie si prima verificare a instalatiei de gaze e gratis, cit este verificarea peridoica a centralei la 2 ani dar ce suma trebuie sa dai?

| doinastela a răspuns:

Vesbo e PPR turcesc. Oferta ta de centrala nu e buna, ci ieftina.