| Florinana a întrebat:

Buna, am trecut astazi de la un aragaz clasic pe gaz la un cuptor electric Beko. Cateva sfaturi generale despre modul de gatire al alimentelor, ce temperatura ce program sa folosesc de exemplu la varza calita sau orez la cuptor? In manualul cu instructiuni scrie doar despre prajituri si carne. Multumesc!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am trecut astazi de la un aragaz clasic pe gaz la un cuptor electric"

varză călită sau orez la cuptor? cam exclusiviste rețete...ce faci pe aragaz NU faci la cuptor și invers

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cîteva sfaturi le gasesti in manualul de utilizare al aragazului al cuptorului, daca nu le gasesti in cartea tehnica le gasesti pe internet pe goole cauta pe forumuri pareri ale celor care si au cumparat modelul tau de cuptor, sunt femei care pun retete si discuta cu alte femei despre cum prepara ele mincarea in acest tip de cuptor, iar la varza calita se adauga carne, si orezul se face cu pui pilaf, deci daca in manualul tau de instructiuni scrie de carne citeste atent cîte, minute si la ce temperatura se face acea carne, ca orezul si varza se fierb usor, carnea are nevoie de timp sa se patrunda sa devina moale sa nu o scoti cruda si tare ca piatra.