| tuGatita a întrebat:

As avea nevoie de putin ajutor de la cineva care chiar se pricepe. Mi-a adus cineva neaseara pe la ora 21 niste piept si pulpe de la 10 pui. Ei au fost opariti aseara un pic mai tare, astfel incat cam 30% is fierti daca pot spune asa. Intrebarea e, daca i-am pus la frigider nu se strica pana maine dimineata? nu ii pot congela ca am nevoie maine sa ii pun la bait, iar dupa amiaza sa prepar pe gratar. si acum noaptea chiar nu stau eu sa ma chinui cu atata carne. am zis ca in caz ca se poate intampla ceva sa ii pun in congelator dar pe la 5 dimineata. un sfat repede va roog!

Răspuns Câştigător
| olivikkka a răspuns:

Cred ca poti sa pui in frigider ca nu o sa se intimple nimic

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii prepari pe gratar maine? Nimic mai simplu! Marineaza-i!
Rozmarin, sare, piper, zeama de lamaie, usturoi daca vrei, putin vin alb sec si baga totul intr-o punga gen ziplock, sau punga normala din care ai scos aerul presand bine compozitia. Maine pe gratar o sa aiba un gust suav.

| tuGatita explică (pentru anonim_4396):

Alta e intrebarea. stiu sa prepar un gratar

| anonim_4396 a răspuns (pentru tuGatita):

Da, dar ai niste oratanii prefierte care o sa zaca in frigider, o sa prinda o coaja maronie de la deshidratare pana maine, iar maine pe gratar o sa aiba un gust jalnic...
DECI: MARINEAZA PULPELE PANA MAINE! Acum vezi mai bine? laughing

| tuGatita explică (pentru anonim_4396):

Nu am marinat pulpele si azi dimineata aratau exact ca aseara, nu s-a intamplat absolut nimic cu ele, nici o coaja maronie nimic

| MrAlex a răspuns:

Buna...daca tu i-ai pus calzi si cu aburii aia care ies din ei in frigide, poti sa zici papa la frigider big grin

| tuGatita explică (pentru MrAlex):

Nu nu i-am pus calzi. ei de aseara au fost gata (adica fara pene, opariti etc) si apoi pusi in frigider sau congelator nu sunt sigura. si voiam sa stiu daca nu cumva se intampla ceva daca mai stau o noapte. maine dimineata am de gand sa ii pun la bait neaparat

| Andreea20130 a răspuns:

Anca e normal ca acea carne sa nu oxideze pentru ca iti dau un exemplu, daca fierbi carnea de pui..si o lasi in frigider de azi pe maine..ai vazut vrodata sa se strice?