| Bia142 a întrebat:

Cine imi poate spune de ce se formeaza zapada sau condens pe un obiect scos din congelator sau din frigider adus intr-o atmosfera calda?
Am nevoie urgenta de acest raspuns. Va multumesc happy!
P.S. Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| a3e6u9 a răspuns:

După cum s-a mai zis, aerul are vapori de apă în el. Aerul cald poate conține mai multă apă (sub formă de vapori) decât aerul rece, bănuiesc că se datorează faptului că aerul rece e mai dens.

Oricum, există un punct de saturație care depinde de temperatura aerului și de cantitatea de vapori de apă din el. Punctul ăsta de saturație este atins în preajma obiectelor reci și apa se condensează pe ele, cum se întâmplă când scoți o sticlă de bere de la frigider. Dacă obiectul e suficient de rece, apa aia condensată va îngheța.

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Aerul are apa in el. Adica vapori de apa. In general, vara umiditatea este mai mare decat iarna.

Cand ai un obiect rece scos din congelator, apa din aer ingheata pe acel obiect.

| Andreyok a răspuns:

Din cauza diferentelor de temperatura si din cauza celor 3 stadii de agregare ale apei.