| CristianaMaria a întrebat:

As vrea sa ii fac cadou bunicii mele un robot de bucătărie în special pentru frământat aluatul. Face mereu prăjituri și pâine însă acum nu prea mai poate, obosește foarte tare la frământat. As dori sa ii iau ceva bun dar nu ma pricep la ele. Îmi puteți sugera un robot bun? Pana în maxim 1400 de lei?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Un mixer bun de frământat aluatul ar fi ăsta: https://www.somproduct.ro/mixer-cu-bol-classic-kitchenaid-4-3-l.html
Dar de ce nu îi cumperi mai bine un aparat de făcut pâine? Eu am unul de la Tefal și sunt foarte mulțumit: pui în el apă, făină, drojdie și sare și după trei ore ai o pâine numa' bună! https://www.tefal.ro/......7211001928
Și știe și alte chestii: cozonac, dulceață etc.

16 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Gasesti pe eMAG, unde poti sa selectezi aceste aparate si in functie de pret. Dar orice ai lua, sa iei un aparat de firma buna.
Exemplu:
https://www.philips.ro/......-bucatarie

| cezar003 a răspuns:

In general astfel de roboti cam lasa de dorit, daca ii cumperi dansei un mixer va folosi acele ca bigudiuri ca de altfel nu i servesc la mai mult..sunt niste malaxoare care intr-adevar framanta dar sunt industriale si scumpe...nu exista robot care sa framante aluat, ia-ti gandul

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Cea ce ai pus aici este un tocator de legume, fie storcator de citrice, dar nu o va ajuta pe bunica sa framante aluat

| CristianaMaria explică (pentru cezar003):

Și malaxor pana în 2000 de lei maxim, nu se gaseste?

| NLS a răspuns (pentru CristianaMaria):

Robotul din linkul lui anonimg framanta si aluat, insa cantitate foarte mica, si oboseste cam tare, produsele Philips sunt destul de proaste in ziua de azi.
Poti amesteca blaturi de tort cu el, insa in nici un caz nu rezista timp indelungat la framantat aluat de paine.

eu as lua asa ceva:
Mixer multifunctional de bucatarie H. Koenig, KM120, ideal pentru framantarea aluatului

https://www.emag.ro/......D813H7MBM/

Ca regula generala, din ce am citit prin multe comentarii pe la diverse produse de acest gen,
NU poti framanta deodata mai mult de 2, 5kg de aluat, chiar daca vasul e de 5l.

| cezar003 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Nu stiu frate dar poate ca ii strici si ei placerea... bunicile fac din placere aloat si este o relaxare..., cumpara-i un robot ca sa nu se mai chinuie sa toace patrunjel sau sa stoarca citrice, dar pentru aluat nu stiu sa existe vreoun robot casnic oricat ar costa

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Sa nu te impinga pacatul sa gasesti ceva ca nu l va folosi niciodata

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Daca vrei sa mai mananci cozonac de la bunica, cumpara-i un storcator de fructe si fa-i niste sucuri faine din fructe si legume, o sa te tina minte si o sa framante cozonaci fluierand multi ani de aici nainte

| CristianaMaria explică (pentru cezar003):

Astăzi a zis ca nu mai face pâine pentru ca nu mai poate. A zis ca ii e greu și transpira și se schimba de 3 ori și renunță. Deci chiar cred ca ar fi foarte bucuroasa

| cezar003 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Scuza-ma dar voi o puneti pe bunica sa va faca voua paine?

| CristianaMaria explică (pentru cezar003):

Nu. Eu îmi cumpăr. Ea își face pentru ea și pentru bunicul meu pentru ca le place mai mult decât cea cumpărată. Voiam sa o ajut, atâta tot

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Bunica ar trebui doar sa primeasca musafiri si sa arate poze cu voi

| cezar003 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Ii cumperi tu o paine de la oras de oras cu graunte si cereale

| cezar003 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Scandura de lemn a lu bunica nu o poti inlocui cu nici un robot, ea se vaita ca orice bunica dar stie ca trebuie sa l slujeasca pe sotul ei tot restul vietii, si este foarte fericita...din pacate nu exista roboti de malaxat aluat de us casnic pentru 2 felii de paine/zi

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Ma rog, ii cumperi ce vrei tu, si nu am incercat sa te abat de la ideea ta...este genial un robot de bucatarie, dar de aluat eu inca nu am vazut de cand traiesc de prin 1977

Răspuns utilizator avertizat