| Ramo137 a întrebat:

as vrea sa stiu si eu o reteta de compod de merge pentru iarna, cine stie sa-mi zica pas cu pas cum se face ca sa fie mai usor si as mai vrea sa-mi iasa mai multe borcane cam 5 borcane de 1 kg. multumesc

1 răspuns:
| mariamaria22 a răspuns:

Eu spal borcanele apoi spel fructele, le curat de coaja le pun in borcan, pun zahar (la un borcan de 1 kg trebuie cam 5-6 linguri de zahar, depinde de fructe), pun apa de la robinet, le capsez, le pun in cuptorul de la aragaz, in functie de cat de tari sunt fructele atat le las in cuptor ex pere 1, 5 -2 ore la foc mic.Nu pui conservant