| Cami2003 a întrebat:

Buna!
Astăzi mi s-a întâmplat un lucru oribil. Mi-am pregătit o cafea, pe care am pus-o într-un termos, când am filetat capacul, pur și simplu mi-a sărit cafeaua fierbinte in fata. M-am ales cu niste arsuri superficiale, însă una dintre problemele cele mai mari este aceea că mi-a sărit cafea pe tavan și pe pereți, care sunt albi. Am curățat, dar au rămas niste pete, niste locuri decolorate. Nu mă pricep la dat cu bidineaua. Întrebarea mea este: cum as putea sa rezolv acele pete, acoperindu-le cu vopsea lavabila, însă fără a revopsi tot peretele? Îmi este teama sa nu rămâne un contrast dintre vopseaua noua și cea veche.
Va mulțumesc!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

U un smirghel de finete medie treci usor peste locul petelor de cafea.
Umezesti putin o pensula si spalacesti usor intreaga zona stropita si curatata.
Cand se usuca, nu se va vedea aproape nici o urma.winking
Atentie si... succes!

| relian a răspuns:

Va ramane contrast asa cum ai spus ca te temi.Sa nu ramana nimic trebuie sa vopsesti tot tavanul.
Ai vopsea vec he si dai vopsea noua, este normal sa se observe, indiferent ce metoda aplic, ce scule folosesti, rezultatul tot ala va fi.

Poate este timpul sa vopsesti si tavanul ala, i-a venit rindu si lui laughing Nu dureaza cine stie cit, iti ia o ora sa zic, chiar si 2 ore de tiar lua tot e bun, nu te grabeste nimeni, vopsesti tavanul fara sa scoti nimic din casa, din acea incapere.Folosesti rolul si o bucata de carton, aia e tot, poate ceva banda de aia albastra sau ce culoare pe peretii sa nu atingi acolo.

Cum am spus nu dureaza nici o ora toata lucrarea.

Daca cumva petele alea sau o anume pata iese prin vopsea, atunci razi acolo nitel zona respectiva, dar nu adinc, razui asa fin, apoi folosesti vopsea in ulei alba, doar pe acele pete sau pata, lasi sa se usuce, apoi aplici vopsea lavabila.
Asta doar daca ies pete prin vopseaua noua aplicata. Vopsea in ulei alba din spray, aplic asa pufuri pe pata respectiva.

Nimeni nu poate vopsi doara zone peste o vopsea veche si sa nu se observe diferenta, absolut nimeni, nu exista alta solutie, decat vopsitu pe suprafete intinse., tot tavanul sau in cazul la masini se vopseste o suprafata asa mai mare, dar pierduta vopsind.

| Solann a răspuns:

Depinde cand a fost zugravit si cat praf este pe perete. S-ar putea sa apara diferente.
Poti sa incerci. Cu lavabila nu e greu. Sau, chemi zugravul si te convinge el c trebuie zugravita toata casa.