| papusika34 a întrebat:

auzi-ti am mare nevoie de raspunsuri bune! Peste cateva zile este ziua de nastere a mamei mele si habar n-am ce surpriza sa-i fac. Vreau sa gatesc ceva, dar ceva usor ca am 13 ani. Am cautat diverse retete prin reviste, dar nimic. Va rog am mare nevoie de niste retete simple, dar gustoase! Dau funda! Dar ve rog grabiti-va! big grin

Răspuns Câştigător
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa cumperi o punga de amestec mexican si niste muschi de porc si sa faci la o oala de tuci..sau daca nu la cuptor.
de asemenea poti face un piure si niste pui cu susan.cam asta as face eu daca as fi in locul tau, retele le poti gasi pe net, dar sunt foarte usoare si rapide.Eu ador aceste 2 mancaruri.
Daca ai timp si te descurci cat de cat poti sa faci niste clatite, un chec sau preferatele mele..prajiturile de la dr oetker.sunt usor de facut, uite si 2 poze cu retetele pe care le fac mereu pentru ca sunt delicioase :
http://www.cumparaieftin.ro/userfiles/poze_produse/Supermarket/74563735.jpg asta e fara coacere ..nu e nevoie de mare lucru sa o faci...mai ales ca ai prafurile in interior si instructiunile.
sau http://www.hypermarketulonline.ro/......9b40e4.jpg care e f buna numai ca se face prin coacere...eu asta iti recomand sa faci mai ales ca nu le ai prea bine cu bucataria. Sper sa iti iasa ceva gustos, indiferent de ce gatesti.La multi ani mamei tale! :)

4 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Cu cea mai mare placere.Ma bucur ca ti-am dat cateva idei happy
Ce ai hotarat sa gatesti?

| papusika34 explică (pentru ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ):

Aia cu paradis tropical cu ananas parca, scria. Acea fara coacere. Poti sa-mi dai reteta, te rog?

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Ok.Deci cumperi cutia care ti-am aratat-o mai inainte la care mai adaugi un borcan de compot de ananas, 50 g de unt (adica cand il iei il tai in 4 si pui doar o bucatica)
ai nevoie de apa
si de 200 ml smantana si 150 iaurt..insa eu pun mereu iaurt pentru ca ala il am mai mereu prin casa insa te sfatuiesc sa pui mai putin adica daca pui iaurt in locul smatanei ar fi bine sa pui cam 100-150 ml..Adica in total sa pui cam 250 gr de iaurt..eu asa pun.Mereu trebuie sa pui mai putin ca sa iti iasa crema mai inchegata.Nu uita sa iei si 1-2 plicuri de intaritor de frisca pentru ca le vei folosi la crema.O faci exect cum scrie acolo insa adaugi si 1-2 plicuri ca sa se inchege mai bine...nu se va intari deloc.Niciodata nu trebuie sa faci reteta ca acoo..ci sa o adaptezi pentru ca eu la inecput am facut-o ca acolo si nu prea a iesit.dar cum ti-am zis eu iese perfect
Deci cam astea ar fi ce iti trebuie.
Vezi ca in cutie o sa ai un fel de tava ca sa zic asa de carton si o sa fie nevoie sa o lipesti cu scoci..adica dedesubt are multe parti care trebuie lipite..asta o sa dureze mai mult decat pregatirea propriu-zisa;))
Cam asta e...cum se prepara ai pe cutia pe care o vei cumpara..eu nu mai retin bine.dar astea sunt sigur ingredientele.
Uite site-ul de la dr oetker pe care scrie reteta exact cum e si pe cutie, oricum e f usor de preparat
http://www.cofetariadeacasa.ro/......-cu-ananas
Daca ai placerea imi poti trimite un mesaj sa imi spui cum ti-a iesit sau daca ai vreo nelamurire la fel.