| YukyTsukiyomi a întrebat:

Buna,funda! Astazi este ziua de nastere a mamei mele si vreau sa ii fac o surpiza.
As vrea sa ii gatesc ceva dulce, prajituri chiar si un tort.
Acum as vrea sa-mi da-ti retete cu prajituri/toruti usor de facut in casa si sa nu fie prea grele pentru o adolescenta.
Multumesc!

7 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună. Îți recomand să dai o căutare pe google cu ceea ce interesează și o să găsești nenumărate rețete delicioase foarte detaliate în prepararea lor. Apropo, La mulți ani pentru mama ta, să îți trăiască. O să se bucure pentru gestul tău, poți să cumperi și un buchet de flori dacă partea financiară este bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
1.TORT CU CACAO
Blat:4 galbenusuri si 4 albusuri, 10 linguri de apa, 1 cana de zahar, 6 linguri de faina, 1 lingurita de amoniac stins.
Freci galbenusurile cu zaharul pe care-l pui alternativ cu apa putin cate putin.
Bati bine! Adaugi faina, nucile si amoniacul.La urma adaugi albusurile batute spuma.Torni intr-o tava unsa cu ulei si tapetata cu faina si lasi sa se coaca timp de 40 de minute.
Crema:Freci spuma 400 g de unt cu 250 g zahar pudra.Pui la fiert 100 g de cacao cu 200 g de zahar si 6 linguri de apa si lasi pe foc pana se ingroasa. Dupa ce s-a racit, amesteci cu spuma de unt si adaugi esenta de rom.
Tai blatul in trei parti, pe care pui crema.Pe margine garnisesti tortul cu nuca prajita si alune de padure.
SAU
2.PRAJITURA OROS-PITE
Se freaca 150 g de unt sau 200 g de margarina cu 7 galbenusuri de ou si cu 150 g zahar pudra, dupa ce s-a frecat bine, se adauga 150 g de faina, putina sare.Se unge o tava cu ulei si tapetata cu faina, se toarna compozitia in tava, apoi se unge cu un borcan de dulceata de piersici sau caise.
160 de g de nuci se amesteca cu 150 g de zahar si batute spuma de la 7 oua, se amesteca cu zaharul si cu nucile macinate si 1/2 de baton de ciocolata se rade in aceasta compozitie, apoi se toarna peste foaia din tava si se pune la copt.
Pofta buna!
Te pup!

| adelinna21 a răspuns:

Http://retete123.ro/retete-video/tiramisu-cu-branza-mascarpone/
cel mai simplu tort.si nu necesita coacere.nu ai cum sa dai gres cu el.te asigur

| ilincanae a răspuns:

Poti sa-i faci PRAJITURA CU FRUCTE si e ft simplu. in functie de cat de mare e tava atatea oua iti iei (daca o faci in tava de la cuptor iti trebuie 10 oua). separi galbenusul de albus. pui cate oua ai atatea linguri de zahar. albusul il bati spuma (daca intorci castronul sa nu cada) apoi freci galbenusurile cu zahar. le amesteci, pui tot atatea linguri de faina cate oua ai le pui in tava adaugi fructele si pui la cuptor 20 de min.(~20 min prepararea)
INGHETATA: iei un pachet de frisca de 500ml pui 3 oua, 3/4 linguri de zahar esenta de rom, vanilie, menta bati frisca si dupa aia adaugi cacao pudra o bagi la congelator si gata. (~20 min prepararea)
TORT: faci 2 blaturi din 5 oua separi galbenusul de albus pui 5 linguri de zahar amesteci albusul pana se face spuma freci galbenusul le amesteci 5 linguri de faina si pui la cuptor (poti pune si esente). dupa aia pui 3/4 zahar 1/4 apa la fiert sa faci siropul sau cumperi un sirop, il insiropezi il ungi cu firsca sau cu frisca cu pudra de cacao si pui fructe pe el. (~1 ora prepararea)

| madylicious a răspuns:

Cauta pe google si gasesti ce vrea inima ta..sau nu i neaparat sa i gatesti ceva! ii iei un buchet de flori si iti ceri iertare pentru cat i ai gresit!