| Sophieka a întrebat:

Buna colegi TPU.
Din neatentie, am calcat pe trotuar din greseala in lavabil alb (s-au vopsit marcajele locurilor de parcare). Mi-am facut cizmulitele negre de lavabil alb. Cum pot scoate lavabilul de pe cizmulite?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Din păcate ăla nu numai că nu e lavabil, ci din contră - e o vopsea foarte rezistentă.
Nu cred să ai noroc decât prin răzuire, cu o deosebită atenție.

| Sophieka explică (pentru mihai69):

Multumesc. Voi incerca toate metodele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde din ce sunt cizmele.
Există pe la magazine nitrodiluant, ăla dizolvă cam orice vopsea. Problema este că poate ataca plasticul și cauciucul.
Dacă ai acetonă, poate fi bună și ea.

| Sophieka explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc. Cizmulitele sunt din material moale.
Voi incerca acetona.