| Rony23 a întrebat:

Bună, cum scot mirosul de fum din cameră? Am uitat pe foc niște oale care s-au carbonizat și au scos un fum de îl tăiam cu cuțitul, abia am reușit să aerisesc, acum am un miros puternic înțepător in camera de care nu pot sa scap, au trecut 3 zile și tot mai miroase. Sunt disperat, ce sa fac?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum de ai uitat oalele pe foc? Cind ai mincare pe foc stai in bucatarie supraveghezi mincarea sa nu se arda mai pui apă in oala nu pleci de nebun de acasa si lasi oala pe foc putea lua foc si izbucnea incendiu

| relian a răspuns:

Trebuie sa zugravesti peste tot pe unde a fost fum, sa imprimat in pereti si pe tot ce ai avut acolo sau ai.
Chiar ca esti terminat laughing

| VoidEternal a răspuns:

Cam nasol, mai ales acum iarna. Trebuie sa speli peretii bine de tot cu ceva detergent si apa calda si apoi sa zugravesti.

| StoicAnalysis a răspuns:

Te apuci de sters toata mobila si electrocasnicele din casa cu servetele umdede sau cu o laveta si te apuci de varuit.

| carevaescu a răspuns:

Mirosul intra in toate suprafețele: pereti, tavan, mobila, textile, etc. Fiecare are o alta metodă de curatare.

Curăță mai bine. Spală peretii cat poti de mult, dar daca tot miros, poate trebuie revopsiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Știați că cărbunele este un excelent eliminator de miros pentru case? Da, ai auzit bine. Cărbunele este unul dintre cele mai bune odorizante pentru fum. Pur și simplu lăsând câteva castroane de cărbune activ în jurul casei absoarbe mirosurile de fum." De ce nu incerci si sa ne zici daca a mers.

| adryang78 a răspuns:

N-o să treacă ușor, continuă să aerisești timp îndelungat. Încearcă să pui pe foc o oală cu două treimi apă și o treime oțet și să-i dai un clocot. Dacă și după câteva zile persistă mirosul, singura soluție este o zugrăveală nouă.

| Rony23 explică (pentru adryang78):

Pai zugrăveala e destul de nouă, anul asta din mai...

| Dragobeta a răspuns:

Doar cu un zugravit. Mirosul a intrat in pereti si alte obiecte care vor trebui curatate.