| ANGELOT a întrebat:

Buna dimineata, ma puteti ajuta cu ceva? Mama mea a bagat la spalat niste sosete albe si s-au facut alta culoare. Cum le pot face din nou albe?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Costul iți spune să n-o faci!

| WhiteLife a răspuns:

Daca sunt albe in intregime, le poti pune in niste clor, mai multe zile. Pe viitor, cand spalati haine de culori diferite, sunt servetele care absorb culorile, ca sa nu intre in alte haine (se gasesc la supermarket, DM). Poti incerca si sa speli hainele albe separat si pe langa detergent sa pui o solutie/praf pentru a scoatr nuantele galbui sau gri din ele (la DM am vazut).

| ANGELOT explică (pentru WhiteLife):

Si daca sunt de bumbac sosetele?

| ANGELOT explică (pentru WhiteLife):

Multumesc mult❤

| WhiteLife a răspuns (pentru ANGELOT):

Cu placere. Daca sunt sosete albe de bumbac, le poti pune in solutie de clor, sau innalbitor de rufe de la supermarket si vezi daca se mai albesc.

| romeo78 a răspuns:

La gunoi, dacă nu vreți să le mai purtați colorate.
Sunt din fibre sintetice, bumbac, iar culoarea odată intrată nu mai iasă niciodată!
Se estompează, dar albe numai dacă le vopsiți le mai faceți!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai poți, buy others

| gigite a răspuns:

ATENTIE -Nu se spala cu clor 100% ci diluat, cu 4-5 % -5o ml la 1 l de apa care sa acopere sosetele si nu le lasa decat 10-15 min, ca altfel le "arzi" si se rup ca si hartia...

| mihaela000ela a răspuns:

Într-o căsnicie modernă poți amesteca șosete de culori diferite când bagi la mașina de spălat! dar aici lucrurile sunt clare! o mașină de spălat cu două cuve. Practic, împacă și capra și varza.

| mihaela000ela a răspuns (pentru mihaela000ela):

Luati-o ca pe o gluma ..asa cum, ati citit explicatiile colegilor, si eu va sfatuiesc sa folositi o solutie ce contine clor sau ace.

| MarcuG15 a răspuns:

Le inmoi intr-o galeata cu var lavabil(de preferat alb) si astepti 3 zile sa se usuce. MERGE 100%.