| Roxy2020193 a întrebat:

Am 13 ani și am început sa ma dau cu ruj. Mama mi-a spus ca nu este bine, ca nu voi mai avea culoare în buze... Și chiar asa e, acum le am foarte albe/palide, ma puteți ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Renunța la ruj (oricum e prea devreme). Folosește un balsam incolor de buze hidratant ca nu cumva sa se crape, bea multă apa și cam atat. Culoarea buzelor nu are treaba cu rujul. Culoarea roz/roșie este data de bogata vascularizație de la acest nivel, nu are treaba cu faptul dacă te dai sau nu cu ruj, dar totuși evita-l. Ești mult prea mică happy.

| Roxy2020193 explică (pentru Nirvanaaa):

Mulțumesc. Și nu ma machiez, doar cu ruj.Mama mi-a spus ca pigmentul din ruj îmi distruge buzele. Oricum... Renunț la ruj

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Roxy2020193):

Cu drag happy. Vei avea timp mai tarziu sa îl utilizezi. Nu aș zice ca le distruge însă le face sa arate deshidratate. Foarte bine ca nu te machiezi, la 30 de ani pielea se va menține tânără happy.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Are dreptate maica-ta.
La 30 de ani vei arata ca una de 40.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca are treaba cu rujul, dar oricum nu vad de ce te-ai machia la 13 ani. Crezi ca nu arati bine fara? (ma rog, ignora-ma, mie nu imi place machiajul in general)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculto pe mama ta că îți vrea binele copil de alocație ce ești, lasă trendul flendul și gândește-te că fiecare acțiune a ta imatura va aduce și consecințe.o sa arăți că în clovn