| rebeccafankoreea a întrebat:

Buna dimineata TPU! As vrea sa va intreb din ce pot face colorant natural de culoare rosie pentru ca vreau sa fac niste mere glazurate pe bat dar nu vreau sa folosesc colorant alimentar rosu.Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| DeutzaMyky a răspuns:

Incearca sa pui zeama de rodii in zaharul cu care le glazurezi.Sau putina sfecla.da-o prin razatoarea pentru coaja de lamaie/portocala etc.pentru a-i iesi sucul si foloseste 2-3 lingurite din acel suc de la sfecla pentru a da culoare caramelului.Bafta

| rebeccafankoreea explică (pentru DeutzaMyky):

Raspunsul tau mi s-a parut cel mai bun si mai folositor de aceea l-am ales ca fiind castigator.

| DeutzaMyky a răspuns (pentru rebeccafankoreea):

Mersi.sper sa ne si spui daca ti-a iesithappy

| rebeccafankoreea explică (pentru DeutzaMyky):

O sa va spun cu mare placere!

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Pai inceraca sa zdrobesti capsuni, zmeura, sfecla rosie si amesteci sucul cu glazura...

| caractere a răspuns:

Dupa parerea mea, nu o sa ai cum sa obtii un colorant rosu, home-made.
Incearca, dupa ce le glazurezi normal, sa le "tavalesti" cu glazura prin rodii. E ceva de munca, dar posibil sa obtii un efect grozav.

| caractere a răspuns:

Mi-a iesit totalmente din minte sfecla rosie! Incearca sfecla cruda, in storcatorul de fructe, iar sucul obtinut amesteca-l cu zaharul, inainte de caramelizare. Nu stiu ce va iesi(ca si culoare si tarie a culorii), dar poate merita sa incerci.

| fustiteTUTU a răspuns:

Sucul de sfecla rosie