| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata. Voi folositi dezinfectant pentru rufe in masina de spalat? Ce recomandati?

6 răspunsuri:
| bustamante a răspuns:

Fisan sau amuchina.

| TheGentleman a răspuns:

Nuuuu. De ce. Detergent și apă fierbinte e suficient. Excesul de dezinfectant dăunează

| Dismally a răspuns:

De ce ai folosi dezinfectant? Poti sa le speli cu ce vrei tu dar mai mult de un minut nu vor rezistat fara bacterii.

| WhiteLife a răspuns:

Eu stau la cămin și folosesc, pentru că spălăm hainele la comun. Dar acasă nu am treabă. Detergentul din haine este destul de puternic ca să omoare majoritatea bacteriilor nocive. Daca nu ai probleme grave de piele (și îți recomandă dermatologul sa folosești), nu are rost.

| Nume6 a răspuns:

E suficient să pui produse de igienă în mașina de spălat ca să dispară microbii, bacteriile sau virușii de orice fel indiferent dacă apa e fierbinte sau rece.

Deasemenea și spălatul pe mâini tot cu produse de igienă cu apă rece sau fierbinte elimină corpurile străine, chiar dacă nu folosești dezinfectant!

| sonya a răspuns:

Buna!

Eu folosesc, nu tot timpul, doar la anumite haine vanish extrahygiene. Si cam de cateva ori pe an folosesc un produs pentru dezinfectarea masinii de spalat rufe care are actiune si impotriva calcarului de la Sano.