| mara_4466 a întrebat:

Buna dragi gospodine.As dori si eu foarte mult cateva retete de post avand in vedere ca suntem in Postul Craciunului.

2 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Buna,
Poti incerca sa faci retetele care le vei gasi in acest link.
http://gastronomie.ele.ro/Retete_de_post_--shrd3.html
Spor la gatit si toate cele bune.

| aleira a răspuns:

Mie imi plac ciupercile la tava. Tai piciorusele, pun palariutele in tava uns cu ule si putina apa si in interior pun bucatele de cascaval si rosii, si le dau la cuptor pentru 15-20 de minute. Se pot face si cu bucatele de suca pe langa, dar atunci nu mai sunt de post :-)

Sau cartofi parizieni, pentru o cina poate... Se fierb 5 cartofi mari, se curata apoi de coaja si se lasa sa se raceasca. Se taie rondele, care se trec prin faina si ou batut si se prajesc in ulei incins pana se rumenesc. La final cel mai bun e cu cascaval presat deasupra.

Sau un sufle de cartofi piure, La piureul ramas de ieri (sau se face un piure nou) se adauga 2 galbenusuri, 100g cascaval ras si 2 albusuri batute spuma. Se unge un vas termorezistent, se toarna compozitia in el si se coace la cuptor.