| Tintas_Terezia_1963 a întrebat:

Buna imi da si mie cineva o reteta de Cupcakes cu glazura de ciocolata?

Răspuns Câştigător
| CaDet10000 a răspuns:

Cupcakes cu glazura de ciocolata
Ingrediente
140g unt
100g zahar fin
coaja rasa de la 1/2 lamaie
140g faina amestecata cu 1 lingurita praf de copt
2 oua mari batute

PENTRU GLAZURA:
100g ciocolata
300ml smantana
3 linguri zahar

OPTIONAL:
ornamente pentru prajituri
Mod de preparare
1. Se incinge cuptorul la 180°C si se pun forme de hartie intr-o tava de briose.
2. Se bat untul si zaharul intr-un bol mare, cu o lingura de lemn pana cand compozitia devine moale. Apoi se adauga coaja de lamaie si se incorporeaza usor si ouale, se adauga faina si se amesteca bine.
3. Se pune amestecul in forme si se coc timp de 20 de minute pana ce scobitoarea infipta in centrul briosei iese curata. Se lasa la racit.
4. Ciocolata maruntita, smantana si zaharul se incalzesc treptat amestecand, pana cand ciocolata se topeste si se obtine o glazura omogena.
5. Se orneaza briosele cu glazura si cu ornamente de prajituri (optional).

| bursuc001 a răspuns (pentru CaDet10000):

SURSA de copy & paste?

3 răspunsuri:
| CaDet10000 a răspuns:

Bine maaa acum si sursa am luat-o am pus-o si gata, ce mare chestie. Sursa cica sunt milioane de intrebari si chiar la asta ti-o venit tie sa spui ca trebuie sursasad