| gabitza05 a întrebat:

Buna!

La blatul de pizza trebuie neaparat drojdie? Multumesc frumos happy

Răspuns Câştigător
| Silvia a răspuns:

Da.trebuie neaprat drajdie, ptc altfel nu creste coca.
Succes la gatit!happy

12 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Da trebuie putin pentru ca e blat ca pentru.paine si inchipuie-ti o paine fara drojdie cum ar arata si blatul trebuie sa creasca putin sa fie pufos.succes la gatit!

| gabitza05 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturihappy

| adeana a răspuns:

Da, daca vrei sa iasa pizza buna.

| cooola a răspuns:

Da normal...

| cooola a răspuns:

Ingrediente

150 ml apa calda
1/2 lingurita zahar tos
1 lingurita drojdie uscata
250 g faina
3 linguri ulei de masline
1 lingurita sare

Mod de preparare

Se pune intr-un castronel drojdia amestecata cu 1 lingura de faina, 3-4 linguri de apa calda si zahar pana se face ca o pasta, se acopera si se lasa pana se se umfla si face spuma;

Intr-un castron se pune faina, in mijlocul ei se toarna amestecul de drojdie, uleiul, sarea si se amesteca, pentru a forma un aluat moale si elastic, daca trebuie se adauga si restul de apa;

Se framanta bine, se lasa deoparte acoperit, sa dospeasca marindu-si volumul;

Se poate lasa si la frigider de pe o zi pe alta;

Cand vrem sa preparam pizza, intindem o foaie de marimea si forma dorita, pe care o punem intr-o forma unsa.

| nuti76 a răspuns:

Daca nu vrei sa folosesti drojdie"chimica"cu o zi inainte fa unpic de apa cu faina, lasa sa stea afara nu in frigider ca asa devina acida si obti o "drojdie"naturala.Acesta se prepara cu faina si asa ai aluatul pentru pizza.SUCCES.

| catalina_2916 a răspuns:

Da.normal.ai mai pomenit tu vreun blat fara drojdie? daca nu-i pui drojdie nu creste...trebuie neaparat sa pui! happy

| PauLa.M a răspuns:

Logic tongue

| eni a răspuns:

Da. Putin ca sa creasca blatul. Spor la treaba!

| Legolas a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da trebuie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da intodeauna