| maddiemaddie a întrebat:

Ma pot numi vegan daca nu mananc niciun produs de origine animala, doar legume si fructe, dar nu folosesc cosmetice, etc bio(ex nivea, H&S, gerocossen) si gatesc pentru familia mea folosind ingrediente de origine animala?
De asemenea, veganii mananca miere?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

In general, a fi "vegan" presupune si o schimbare a stilului de viata, nu doar a alimentatiei, deci teoretic, ar trebui sa folosesti produse fara ingrediente de origine animala si netestate pe animale (avem in Romania, ce-i drept, o singura firma: Alverde, care se gaseste in supermarket-urile DM). Acum, ramane la latitudinea ta daca vrei sau nu sa te cataloghezi asa. Eventual, poti spune ca ai o alimentatie de tip "vegan". Majoritatea celor care au adoptat acest stil de viata nu consuma miere, pentru ca este un produs de origine animala, "fabricata" de albine. Cu toate acestea, exista unele persoane care nu considera mierea a fi un produs de origine animala, oricat de ilogic ar parea aceasta afirmatie, cel putin din punctul meu de vedere. Cat despre gatitul cu produse de origine animala pentru ceilalti, atat timp cat nu te deranjeaza (desi pe multi ii deranjeaza si refuza sa faca acest lucru), nu ar trebui sa reprezinte nicio problema.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Fii linistita, te poti numi chiar daca mananci si miere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce e veganu? e o noua specie? in cursul eovulatiei? si sa manance miere? veganii sant parosi, si merg prin padure, si spun mooorrrr, mooorrr? pai aia sant ursi.

| Suleyman a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce tare esti. Felicitari domnule. M-ai facut sa rad.

Răspuns utilizator avertizat
| MoshEne a răspuns:

Poti sa te numesti cum vrei...

| strugaru a răspuns:

Uite aici răspunsul la întrebarea ta

http://agroalimenta.info/alimentatia-naturista/