| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Mi-e pofta de paste si nu stiu cu ce sa le mananc...thinking imi dati idee de un sos de orice fel dar fara carne?
Multumesc
:*:*

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Sos de rosii cu ciuperci, putin usturoi si putin cimbru, sare si piper dupa gust si eventual cu cascaval ras pe deasupra, sau ce branzeturi ai tu prin casa sau iti plac

6 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Sos din ardei gras,usturoi,rosii,tocate marunt,calite pe foc,cu diverse condimente(oregano,usturoi pudra, piper, chili, rozmarin, etc)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Sos italian :

Ingrediente - 1 pahar de vin alb, patrunjel,ceapa,usturoi, ciuperci, sare, piper, o lingura de ulei, 50 gr. de unt, o lingurita de faina.

Mod de preparare
Pentru sosul italian veti avea nevoie de vin alb, patrunjel, ceapa, usturoi, ciuperci, unt, faina, ulei, sare si piper. 1 pahar de vin alb se pune la fiert la foc domol, se adauga patrunjel, ceapa, usturoi si ciuperci tocate fin. Dupa 20 de minute, se adauga sare, piper si o lingura de ulei. inainte de a fi servit, sosul se ingroasa cu 50 gr. de unt si cu o lingurita de faina.

Mod de servire
Sosul italian poate fi servit cu diverse paste.

| Ghost89 a răspuns:

De ce nu incerci fara sos? ai putea face carbonara... ingrediente: 2 oua, sare, piper, parmeggiano, si bineinteles paste. cauta-ma pe i. 3oh3@yahoo.com daca te intereseaza reteta, sau vrei diverse retete happy

| TechnoCocktail a răspuns:

Poti incerca cu sos Pesto sau cu sos alb ( din cascaval) sau cu sos de rosii.

| karellia58 a răspuns:

3 linguri de bulion puse in ulei incins, un pahar de vin rosu, usturoi dupa gust, o lingura de mustar.Se pune uleiul la incins(fl soarelui sau masline) se pune bulionul, mustarul iute si usturoiul zdrobit si se calesc cam 5 min, apoi se toarna vinul, se mai lasa un pic si apoi se toarna peste paste. POFTA BUNA!