| Andrei J a întrebat:

recent am luat cam mult in greutate, am 1.77m si 79kg, acum 1 an avand 67kg. Precizez ca nu mananc mult si nici des(2 mese/zi). Nu mananc gras de fel(intoleranta la grasime/ulei evit pe cat posibil) samd. Miscare relativ putin(dar nici sedentar nu sunt), caloriile care le primesc in teorie le ard zilnic.

Intrebarea mea este, brusc, e posibil sa am o problema cu vreo glanda(tiroidala)?

De asemeni as dori sa stiu un plan de dieta bun(se pare ca cel urmat de mine nu e de ajuns) si as cauta pastile de slabit pe baza de amfetamine (nu doresc naturiste) sau orice substanta activa care sa functioneze, preferabil cu prescriptie. Am 21 ani si se pare ca iau in greutate nejustificat.

Dau funda si tot tacamul pentru un raspuns concret
Inb4: Fa miscare ca nu ai nevoie de pastile... iti intoxici corpul blabla xoxo. Am urmat un program riguros timp de 1 luna de exercitii intensiv solicitante si ghiciti ce? M-am ingrasat.

Multumesc.

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Esti norocos, eu am pus 40 de kg intr-un an!

Din moment ce in timp ce practicai sport ai luat in greutate problema ta este cel mai probabil de natura hormonala. Cel mai bine este sa consulti un endocrinolog, vei gasi acolo raspunsul si dieta corespunzatoare(daca este cazul).

Cu pastilele eu te sfatuiesc sa o lasi balta, cele cu amfetamine sunt si interzise iar vanzarea lor este ilegala.Nu mai iti vorbesc despre complicatiile lor...

Iar in legatura cu dieta iti recomand sa mananci 5 mese pe zi si nu 2. Daca mananci asa putin organismul tau nu isi ia portia de energie si va ceda. Iar pentru un corp "frumos" eu cred ca sacrificiul asta e prea mare...

| viotedy a răspuns:

Tocmai mesele rare ingrasa.

| ElectronicSound a răspuns:

Cred ca daca te ingrasi dintrodata probabil e problema la vreo glanda, ceva la tiroida sau la suprarenale, dar un regin sanatos si miscare vor face bine. Daca totusi te apuci sa nu mananci nimic si sati fortezi corpul mai rau faci. Iao incet cu 5 mese pe zi ceva usor, peste, salate, fructe dar nu dintralea dulci si sport putin cate putin.Mai ai mult timp sa slabesti. Noroc la slabit!

| SandraM a răspuns:

Uita de amfetamine. Pentru ca nu te ajuta la slabit si pentru ca sunt un drog. Mergi si verifica-ti tiroida -prima analiza e edificatoare, ajunge sa iti faci TSH-ul. Planul de dieta se face in functie de starea ta de sanatate.