| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate intampla daca iau pastile de slabit pe baza de amfetamine? Am auzit ca sunt daunatoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am avut o colega care a luat asa ceva pin liceu. Initial era foarte incantata ca a slabit. Apoi nu i-a mai venit ciclul. A intrerupt pastilele si tot slabea. a ajuns la sub 40 de kilograme si arata ingrozitor. Practic a ramas piele si os. Ciclul tot nu-i venea. Vreme de vreo 3 ani a facut tratament la Institutul Parhon, a stat internata luni de zile si a reusit sa mai ia putin in greutate si sa reinceapa sa aiba menstruatii. M-am intalnit cu ea anul trecut si mi-a spus ca vreo ani a incercat sa aiba un copil, dar ca a renuntat fiindca din cauza amfetaminelor luate acum 15 ani a ramas cu sterilitate definitiva.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Renunta la aceasta idee.Mai bine o alimentatie echilibrata fara prajeli, grasimi, mezeluri, cascaval, unt, bauturi carbogazoase, bauturi alcoolice, paine putina sau fara, Consuma carne de pui(curcan)fara piele, fiarta sau gratar, peste fiert sau gratar, pastari, broccoli, conopida, vinete, spanac, deci multe legume, salate, ciuperci, sucuri din legume si fructe pregatit de tine, 2-3 l apa, ceai antiadipos cu ginseng, lactate degresate 0, 1%, cereale integrale...Rezultate sigure, testata de mine. SUCCES! Daca ai nelamuriri mai vorbim...

mira
| mira a răspuns:

Renunta la acest gand.Brigaela ti-a explicat amanuntit care sunt consecintele.

| yadora a răspuns:

Ficatii tai ce crezi ca spun? Amfetaminizeaza-te tu in continuare daca asa poftesti a slabi... dar mi se pare mai logic si rational sa ti o dieta sanatoasa chiar daca slabesti mai incet.

| just4fun_8801 a răspuns:

Nu inteleg unde ai vazut tu pastile de slabit pe baza de amfetamine. Din cate am vazut eu doar la Regenon erau oarecare probleme legate de dependenta dar nu cred sa contina amfetamine.

| alexdop21 a răspuns:

Dar de ce sa iei pastile? cand poti face sport?

| christabell a răspuns:

Vezi filmul "Requiem for a dream" si vei vedea ce se poate intampla chiar daca le prescrie medicul.

| cutie a răspuns:

Da maaaaahh daa...ai ghicit senzationar dar in exlusivitate!

| eu_3271 a răspuns:

Daca ti le-a prescris doctorul... dar mai bine incerci sa slabesti altfel, nu prea e bine sa le iei o perioada lunga

| eu_3271 a răspuns:

Multe persoane care au luat, dupa o anumita perioada aveau simptome ale tulburarii bipolare (adica au ajuns maniaco-depresive).

| eu_3271 a răspuns:

^Regenonul contine amfepramona, un derivat al amfetaminei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Toate medicamentele care au în componență amfetamină, creează dependență.
Consultă un medic nutriționist pentru o dietă personalizată.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pastilele de slabit, acelea chinezesti din fructe, contin amfetamine si au fost interzise in farmacii. 3 femei au murit dupa o cura cu aceste pastile. 2 la Tg. Mures si una la Iasi si, s-a constatat ca din cauza acestor pastile. Aceste cazuri au aparut si la stiri si a fost si un interviu cu ministrul Bazac, apoi comunicat al ministrului. Amfetaminele solicita mult inima. In concluzie, du-te la un nutritionist care iti va da un regim alimentar care ti se potriveste si fii sigura ca nu vei rabda de foame, dar vei slabi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt daunatoare deloc... daca stii cum sa le iei...alti mor si de la
aspirine