| sergiu25bc a întrebat:

am si eu o intrebare, mi-a zis 1 bun prieten ca e posibil sa am probleme cu glanda tiroidala, de nu reusesc sa ma ingras deloc, si cum med meu de familie e tocmai la Iasi, care stie in Bacau unde trebuie sa merg ca sa fac 1 control la Glanda Tiroidala, va urez o zi frumoasa si o saptamana linistitahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| madalina2727 a răspuns:

La un cabinet de endocrinologie iti poti face analizele specifice si doar atunci poti sti cu exactitate.medicul de familie nu cred ca te poate ajuta prea mult.sunt cateva simptome in cazul hiposecretiei de tiroida cum ar fi:crestere intarziata, anumite trasaturi faciale(piele uscata si ingrosata), caderea parului, anemie, dezvoltare osoasa anormala, retard psihic, temperatura scazuta, letargie, diminuarea atentiei. dar uite si eu sunt slaba dar nu am probleme cu tiroida... poate fi de la alimentatie, factorul ereditar, stresul. oricum nu e chiar atat de grav daca esti mai slab, in comparatie cu cei care au mai multe kg.totusi daca analizele iti ies bune poti face sport si asa iti dezvolti masa musculara si o sa mai iei cateva kg mult mai sanatoase.in orice caz nu incerca cu suplimente ca iti vor face mult mai mult rau dupa si vei cadea in extrema cealalta.

| elenahd a răspuns:

Cauta in Bacau un cabinet privat de endocrinologie, nu-ti trebuie bilet de trimitere de la medicul de familie deoarece platesti consultatia si analizele aferente le vei plati iar tratamentul aferent diagnosticului oricum o sa-l platesti integral deoarece farmaciile nu mai elibereaza retete compensate.

| wonderbra a răspuns:

La endocrinologie la un cabinet particular sau spital. Dar totusi ai mevoie de trimitere de la medicul de familie.Roaga pe cineva din Iasi sa mearga la medic iar apoi sa ti-l trimita la Bacau.