| Geomire a întrebat:

Se apropie ziua soțului meu și as vrea sa ii fac un tort, am blatul deja cumpărat, însă mă gândesc ce fel de crema sa pun, m-am gândit la crema de ciocolata și zmeură, are cineva ceva idei? Cam cum as putea sa fac tortul?

11 răspunsuri:
| justeveblog a răspuns:

Ai putea să faci un tort cu 2 creme, una cu ciocolată si cealalta cu vanilie, iar pe exterior să fie cu ciocolată și să aiba ca decor ciocolată alba rasă?

| mgtow a răspuns:

Cu fructe banana, portocala si ce mai ai tu apoi kiwi vanilie, ciocolata gust, esenta rom

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din bacon cu smantana

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu ai mai facut niciodata si vrei acum sa incerci o sa ai surpriza sa nu i ti iasă exact cum ai vrea tu, nici ca aspect dar nici ca gust, cel mai bine comandă un tort la cofetarie nu este mai mult de 100 lei, si stii ca este bun facut de profesionisti, asa scapi si tu de muncă dar si de eventualele critici din partea sotului tau ca poate nu o sa i placă.

| Goete a răspuns:

Tu iti cunosti sptul si ar trebui sa stii ce ii place.
Apropo, ii place tortul?
Cum ai putea sa-l faci? ai inceput cumparand blatul. Cumpara unul daca nu stii cum sa-l faci. Lingi crema de penel cu degetul scriind "Te iubesc" sau asa ceva

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O crema alba, una negra. Face sotia mea cea mai buna crema de cafea cu plicuri de ness de-ti lingi degetele. Unt, 8 galbenusuri fierte, frecate cu 8 linguri de zahar, doua plicuri de cafea dizolvate in apa calda, le freci pe abur (bain-marie). Untul trebuie sa fie la temperatura camerei sa nu se taie.

| Geomire explică (pentru Goete):

Soțului meu ii place tortul, ce întrebare tâmpită, sunt căsătorită cu el, normal ca știu ce ii place. Am zis ca nu știu cum sa combin cremele, de știu, știu sa fac tort și prăjituri și de toate, dar am vrut sa găsesc idei noi, pentru ca am tot făcut fel și fel de torturi, am cumpărat blatul pentru ca voi lucra în ziua de dinaintea zilei lui de naștere și nu voi avea timp sa îl fac.

| Geomire explică (pentru Salontanul):

Nu am auzit niciodată de crema cu gălbenușuri fierte, e atât de simplu sa răspunzi la o întrebare despre care ai habar, dacă nu ai, măcar încearcă sa eviți sa răspunzi, nu mai abera încercând sa pari interesant.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Geomire):

E atat de simplu sa jignesti un om cand n-ai habar si nu esti nici educata! Sotia mea face torturi pe banda rulanta si tu imi explici mie? Vine dintr-un sat in care sunt multe rude si toate rudele au prins gustul torturilor facute de sotia mea. Sotia mea nu prea posteaza pe Facebook dar daca te uiti pe contul ei vei vedea ca are cateva postate. Dar voi tineretul sunteti de o nesimtire dusa la extrem. Credeti ca daca n-ati auzit voi, nu exista! Da-mi un cont de banca si numele tau si-ti trimit banii 10-15 lei sa incearci crema. Daca atata ti-e frica de faptul ca pagubesti incercand-o! Daca nu-ti place, n-o pui in tort si gata. Dar nu ma asteptam ca pentru atata lucru sa ma jignesti! Vai de cei 7 ani de acasa ai tai!

| Geomire explică (pentru Salontanul):

La felul în care ai descris rețeta, e o porcărie, citește te rog ce ai scris, și uită-te dacă înțelegi ceva, o rețetă nu se scrie asa dacă chiar vrei sa dai unui om o rețetă bună. Nu ma interesează ce face soția ta, ma interesează cu ce creme sa combin tortul, de asta am postat aici. Cat despre bani...mai bine nu zic. E clar ce fel de caracter ai dacă ai ajuns sa duci discuția dincolo de limită, nu ma îmbogățesc cu 15 lei și nici nu sărăcesc, sunt bani de bomboane.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Geomire):

Asta este! Nu toti oamenii pricep. Trebuie sa ai si cu ce pricepe. Pana acum ai spus ca nu este reteta cu oua fierte si acum spui ca n-am scris eu bine reteta. Asta ti-i nivelul! De unde nu este nici Dumnezeu nu cere! Ma mir ca te suporta barbatu-tau! Dar iti prevad un viitor sumbru daca si cu el te porti asa. "Succesuri" vorba uneia de nivelul tau!