| efectivsuperb a întrebat:

Bună seara TPU. Anul trecut, in decembrie, matusa mea a cumparat o masina de spalat rufe Vortex VMA1014D02V, 10 kg, 1400rpm, Clasa C, alb din altex, era la oferta. La inceput masina mergea foarte bine, dar in ultimul timp, de fiecare data cand ajunge in etapa de centrifugare, masina incepe sa "ticaie" de 4 ori, si dupa apare "end" si nu mai functioneaza deloc. Nu mai merge sa apesi din nou pe centrifugare, nu mai merge sa pui inca o tura la spalat, se opreste de tot si maine zi merge si dupa iar apare problema asta. Am curatat-o si in compartimentul de jos si tot nu functioneaza, nici daca pun mai putine haine. Ce pot face sa scap de problema asta? Orice sfat sau rezolvare o sa imi fie extrem de folositoare, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1)
E inca in garantie?
Pare a fi placuta electronica defecta, vorbiti cu service-ul magazinului.

2)
Ati citit cumva manualul?
Unele modele mai vechi de masini (2008-2015), se defectau daca roteai selectorul in sensul invers acelor de ceas.
Nu cumva asa lucreaza si acest model si ati dat-o peste cap rotind spre stanga?
Acest lucru este sau poate fi o cauza pentru defectarea electronicii, amintita la 1).

3)
Cat de dura e apa in zona voastra, ati facut un test?
Ati folosit Calgon sau produse antidepunere-calcar asemanatoare? (macar la a 2-3 spalare)

Dar cand se depune calcar, de obicei se observa, pentru ca scade temperatura la care incalzeste apa.
(e adevarat ca modelele noi au si senzori in acest sens, deci de acolo ar putea veni bip-urile)

| efectivsuperb explică (pentru NLS):

Cand am cumparat masina de spalat, prima oara am rotit selectorul in partea dreapta, la haine colorate timp de o luna sau doua, iar in restul timpului am rotit numai in partea stanga la sintetice deci ma gandesc ca aceasta ar putea fi problema

| efectivsuperb explică (pentru NLS):

Daca am schimba iar selectorul in partea dreapta, credeti ca s-ar rezolva problema? Calgon am folosit, iar apa nu este foarte dura. E ca si cum ar curge la furtun (in cazul masinii de spalat). In ultimul timp a fost o problema in zona noastra cu apa, cam la toti locuitorii dupa spusele vecinilor. Nu stiu sincer de cat timp este aceasta problema cu apa ca am stat la o ruda in ultima perioada, dar vecinii s-au plans de situatie

| NLS a răspuns (pentru efectivsuperb):

Nu cred ca problemele vin de la alimentarea cu apa, si asta poti observa usor: daca presiunea nu e suficienta, nu isi trage apa (ori deloc, ori nu trage cata lua de obicei).

Nu sunt depanator, dar dintre pompa de evacuare si selector, eu cred ca e selectorul, sau toata placuta defecta.

Daca vorbesti cu un depanator, s-ar putea sa stie ce are chiar si fara sa o vada.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie dusa in service suna la numarul de telefon pe care il ai in cartea tehnica a masinii la rubrica garantie si vine cineva de la ei sa o vada, masina mai este in garantie?

Răspuns utilizator avertizat