| ReignForest a întrebat:

Am o mașinã de spălat rufe Whirlpool.La orice program e dat merge ce merge și apoi se oprește(e pe pauză pentru că acolo unde arată câte minute mai sunt pâlpâie și de asemenea apare și un buton roșu). Dacă cumva ajunge la 00 rufele ies pline de apă.De câțiva ani în cuva aia nu mai trage Dero(dacă e lichid trage). Merge reparată? Dacă da, ce ar fi stricată la ea? Sau mai bine alta?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Chemi un tehnician depanator de masini de spalat si el o va depana /repara.
Manopera (cu deplasarea si constatarea) te poate costa pana la 100-150 lei + eventuala piesa de schimbat.
Oricum, reparatia costa mult mai putin decat o masina noua. happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Crezi ca cei ce repara masini stau pe TPU? Poti sa-i chemi pe cei de la service-ul specializat si ei sa-ti spuna daca merita repararea sau nu. Te va costa drumul lor sau sa duci masina le ei.
Ai aici o lista de service autorizat Whirlpool: https://bit.ly/3ifqrAe

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Combinatia de beculete aprinse cred ca semnifica o eroare, pe care ai gasi-o descrisa in manualul ei.
De reparat "merge", daca se depisteaza componenta ce trebuie inlocuita. Uneori e placa, alteori o piesa anume. Eroarea data de masina e indiciul.

| mgtow a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Https://www.youtube.com/watch?v=H27hSSU5gBw de moment asta e cea mai smechera masina obtinuta )) - pun spotify si rulez orice melodie in timp ce joc, are curse de 24h in timp real si altele cu 100 - 200 - 400 ture, etc

| relian a răspuns:

Manual la masina aia nu ai? De regula ce spui tu ar fi de la computerul acelei masini.Dar daca ai manualul, asta daca ai cumparat masina noua, acolo la sf ai si cum sa faci ceva teste sa vezi care este problema.
Deci daca masina are display, in manualul respectiv spune ce butoane sa apesi sa faca singura un test. Apoi va da un cod, te uiti in manual si acolo is date codurile si ce inseamna.Asa gasesti problema.
Dar daca este de vina computerul, asta mai mult ca sigur, atunci nu se mai merita sa o repari, pentru ca piesele costa f mult, mai mult de jumate din cat ai dat pe toata masina.

| SharpEagle a răspuns:

Dar de turat mai tare se tureaza? Face stoarcere? Posibil sa ai pompa infundata, sa nu traga apa din masina cu debitul cerut si sa dea peste cap programele. Ce e cu butonul ala rosu, mai exact? Ce indica, la ce se refera?
Legat de "trasul" detergentului, el de fapt ajunge in masina prin actiunea apei. Practic, apa curge deasupra cuvei direct peste detergent si-l dizolva scurgandu-l in masina. Posibil sa ai mult calcar depus acolo pe unde vine apa si sa fie un jet prea slab.
Pare obosita rau masina. Cred ca s-ar mai putea repara, dar trebuie om specializat sau cineva sa mai fi facut asta...

| ReignForest explică (pentru SharpEagle):

E un buton cu un robinet și dedesubt e un pătrat ăla se aprinde

| SharpEagle a răspuns (pentru ReignForest):

Un patrat stil grilaj se refera la necesitatea curatirii pompei care trage apa din cuva si o scoate pe furtun la scurgere.
Ce model e masina, mai exact?