| CristinaMihaela14 a întrebat:

Sunt fata, am 15 ani si o sa ma mut singura intr-un apartament din Bucuresti. Apartamentul are o baie,o bucatarie,un dormitor,un living,un balcon si un hol. Ce lucruri trebuie sa iau cu mine? De la haine pana la cele mai mici si neinsemnate lucruri,pentru a face o lista. As vrea sa imi raspunda cei care au trecut prin asta. Este prima data cand ma mut. Mai ales singura. Daca aveti sfaturi de oferit, nu ma supar daca mi le spuneti. Va multumesc mult de tot pentru atentie. Ofer fundaa.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Singură la 15 ani? Parintii nu zic nimic? Oricum, nu te judec, este alegerea ta. Dar este imatur sa pui asemenea intrebare.Pentru ca nevoile sunt personale.Adica ale fiecaruia.Chiar nu stii ce iti trebuie? Presimt o revenire de unde ai plecat.Deja ai dileme.Mai tarziu vor fi mult mai multe.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cu ce este dotat apartamentul! Unele au detoate, altele au doar mobila, altele nu au nimic.
Pana nu mergis a vezi ce contine apartamnetul nu vei stii ce ai nevoie!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Înainte de toate, am nişte nelămuriri & întrebări...

Cu părinţii tăi nu ai discutat aceste aspecte?
Dânşii bănuiesc că au văzut apartamentul şi ştiu mai bine decât noi de ce ai nevoie în el happy

Apoi, n-ai precizat ce era mai important : Apartamentul este mobilat?
Are tot ce trebuie : mobilă ( inclusiv dotările necesare la bucătărie - aragaz, cuptor cu microunde, etc. ), veselă, lenjerie de pat + pături/plapumă + pernă, perdele, covoare, maşină de spălat rufe, televizoare, etc?

În altă ordine de idei, evident, trebuie să-ţi iei cu tine TOATE lucrurile de care ai nevoie şi acasă : tot felul de haine + încălţăminte, poşete/genţi/rucsace, colecţia de farduri & creme, pieptene & perii diverse, chestiile necesare pentru igiena intimă ( şi cea la menstruaţie ), rechizitele şcolare necesare la liceu, telefonul mobil şi accesoriile + tableta + laptopul/Pc-ul, prosoape mari & mici ( pentru baie & bucătărie ), restul chestiilor pentru igienă şi toaletă ( periuţe de dinţi, pastă de dinţi, apa de gură, săpun, şampon, burete, gel de duş, etc. ), fier de călcat, o carte de bucate happy,...

Toate cele bune!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce ai ales sa te muti singură si la vârsta ta? nu este o alegere bună, crede mă, esti un copil ai nevoie de părinti, mutindu te singura la vârsta ta esti tinta hotilor, daca află careva din bloc ca esti singură nu e bine, dai de dracu, tu din ce zonă vii? părintii cum de sunt de acord cu alegerea ta? este riscant, Bucurestiul e plin de hoți, nu fă lucrul ăsta, stai acasa cu familia ta, sunt sigur ca ai ales sa te muti singură din cauza certurilor din familie, dar nu este asta solutia, m ai gîndeste te, eu nu vreau sa crezi ca ti dau sfaturi, in fond si la urma urmei este alegerea ta, dar vei regreta, deoarece vei da de necazuri mari, apartamentul este al părintilor tai? sau te muti in chirie? Gîndeste te bine si nu face greșeala asta de a sta singură, dacă aveai 30 -35 ani, nu era nicio problemă, darin cazul tău nu este bine, tu nu esti pe picioarele tale, nu ai servici, nu esti matură. Esti un copil care s-a saturat de autoritatea părintilor si vrei tu sa le demonstrezi ca faci rahatul praf, dar nu o sa faci nimic, decat o sa le faci probleme părintilor tai, lumea in care traim nu este o lume sigură, este plină de hoti, drogati, criminali, violatori, asta cauti? Sa te violeze unul sau te omoară crezind ca ai bani? Stind singură esti tinta lor, deoarece in blocuri vecinii stiu tot, si vor auzii si altii despre tine ca se vor interesa la administrator cine e fata care stă la etajul cutare apartamentul x, si te trezesti bătută sau violată in lift ca sau intimplat cazuri multe in Bucuresti. Stai cuminte si vezi ti de scoală, lasă mutarea ca nu e de tine. Dar totusi, de ce vrei sa te muti? nu ai unde sa stai? sau asa vrei tu.

| Clorox a răspuns:

Bafta la spart si fumat si baut!
Apartamentul este perfect pentru petreceri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sugerez sa-ti iei multe prezervative.

| KATYBLACK a răspuns:

Eu nu m-am mutat dar sora mea da. Profita de situatia ca esti pe cont propriu si fa ce vrei tu. Sunt foarte multe lucruri pe care sa le pui pe lista. Totusi ar trebui sa iei perdelele

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru KATYBLACK):

De ce o incurajezi la prostii? Mai ales la vârsta ei, nu raspunde asa doar ca sa raspunzi, gindeste te ca nu este majoră, nu este de capul ei sa faca ce vrea ea, are obligatia sa asculte de părintii ei, daca are părinti, daca nu de cine este mai mare decat ea, bunici, mătusi unchi ce are, dar ceea ce vrea ea sa facă este o prostie mare.

| KATYBLACK a răspuns:

Poate se muta intr-un apartament ca sa fie mai aproape de liceu. Poate face liceul mai departe de casa. Si chiar nu ma intereseaza ce motivul pentru care se muta- e viata ei.

| CristinaMihaela14 explică:

Cristi,ma mut pentru ca vreau sa fac liceul in Bucuresti. Eu stau in Giurgiu, in Buturugeni. Am facut generala si d'abia asteptam sa plec de aici. Pentru ca nu am invatat nimic aici. In legatura cu parintii, ei au venit cu ideea. Pentru ca nu o sa stau sa fac naveta de 5 ori pe saptamana de la Buturugeni pana la Bucuresti. Mai ales ca eu deja am inceput sa merg la antrenamente de Karate pentru ca vreau sa devin politist si am nevoie de antrenament. Si o sa fiu mai aproape si de locul unde se fac antrenamentele. Asa ca sper ca ai inteles. Dar multumesc pentru sfaturi. O sa am grija. Chiar iti multumesc.

| CristinaMihaela14 explică:

Apartamentul este mobilat. Pat,mobila de bucatarie,cuptor,aragaz,scaune,mobila pentru dormitor, masina de spalat, cabina de duş, toaleta, chiuveta. Absolut tot.