| costinvlad a întrebat:

Cum imi pot cumpara casa in rate in Bucuresti. Rate pe 5-10 maxim 15 ani. Si cat as platii pe luna pentru un apartament cu holuri, 1 bucatarie, 1 dormitor, 1 sufragerie, baie mai mare(nu prea mare) si balcon, la un pret de maxim 50000-60000 de euro? Ce salariu as avea nevoie sa am? Ms.

Răspuns Câştigător
| francut a răspuns:

Degeaba ne descrii camerele. Pretul are importanta.
Daca vrei credit de la Banca, va trebui sa ai un avans. Procentul difera de la 15 la 25% in functie de Banca. Dar, cu cat mai mare este avansul, cu atat mai mici sunt ratele.
Valoarea ratelor depinde de:
-creditul luat
-dobanda
-numarul ratelor
In 5 ani sunt doar 60 de rate. Si la (sa zicem) 50.000 € rata va fi enorma. Dar nici o rata nu poate depasi 1/3 din venit. Ai putea avea un salar de 4000-5000 €/luna? Daca ai avea acesti bani, nu ai intreba aici.
La 15 ani, ai 180 de luni. Dar dobanda de platit va fi mai mare decat la 60 de luni. (Dobanda se plateste la suma ramasa de platit!).
Cel mai bine este sa mergi la o Banca sa-ti faca o simulare a ratelor de platit.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un credit de 60.000 euro pe 5 ani... esti amuzant.
Ai avea nevoie de un venit de macar 2500-3000 euro si o rata de macar 1100 euro.

O nimic toata as zice