| LoLo a întrebat:

sunteti careva vegetarieni? imi puteti da o reteta mai simpla ca sa mananc seara?

Răspuns Câştigător
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Chiftelute de legume; 2 morcovi, 2 dovlecei, 4cartofii o jumatate de telina, 1 capatana de usturoi, 2 linguri faina, 2 oua, o legatura de verdeata, ulei de floarea soarelui pentru prajit, sare si piper dupa gust.cureti mai intii legumele, dai legumele prin razatoare cea mai fina si usturoiul il toci marunt, scurgi legumele de suc ca sa se poata lege mai bine conpozitia.amesteci legumele cu usturoiul cu ouale si verdeata tocata.presari faina in compozitie si amesteci bine. dupa care formezi chiftelutele si le pui la prajit. cartofi copti cu brinza feta; speli cartofii si ii lasi in coaja, ii bagi in cuptor si ii lasi pina se rumenesc bine si incep sa pocneasca.cureti cartofii cit sint calzi, brinza feta o dai pe razatoare si o presari pe deasupra cartofilor. brinza feta este sarata si presarind-o pe cartofii se topeste. poftim si citeva linkuri cu mancaruri vegetariene care sint superbe eu le-am incercat. http://www.e-retete.ro/retete/branza-cu-legume-la-cuptor http://www.e-retete.ro/retete/salata-greceasca http://www.e-retete.ro/retete/gnocchi-cu-sos-de-rosii-si-mozzarella

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Salate, mar ras + morcov ras, telina cu maioneza vegetala, salata orientala, salata de vinete, ciuperci la gratar, pastari fierte cu usturoi, conopida, broccoli (fierte cu usturoi sau cu maioneza vegetala), compot, salata de fructe, etc...

| Elena1234456 a răspuns:

Cartofi dietetici

" 1 kg. cartofi
" 1 legatura ceapa verde
" 2 linguri ulei

Cartofii se curata de coaja, se spala si se taie bucati mari si se pun la fiert, dar na nu fiarba prea tare. Dupa ce au fiert se scurg si se presara ceapa verde taiata marunt si uleiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca pasta de tahineh ( este o pasta/crema din seminte de susan, fara colesterol si foarte gustoasa), o gasesti in supermaket Fourmi, in Cora, Carrefour Si este foarte buna in combinatie cu cascavalul de capra ( este chiar o mancare yin).