| anonim_4396 a întrebat:

La ce temperatura se spală hainele de lână? Am o bluza frumoasa de lână care s-a patat cu ceva albastru cred ca cu cerneala așa cã vreau să să o bag la spalat dar nu știu la ce temperatură în așa fel încât să nu se strice

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

De obicei hainele de lana se spala la 30 de grade sau chiar cu apa rece. In plus, la masina de spalat ai program special pentru ele. Nivelul de centrifugare este diferit ca la celelalte haine, nr de rpm este mai mic.

Cauta eticheta hainelor, iar daca nu o mai ai, iti sugerez sa le speli cu apa rece sau la programul pentru haine de lana (wool).

Succes!

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca mai ai eticheta interioara scrie pe ea.

| RobertMoon a răspuns:

Se spală la maxim 60 grade Celsius.

| MihaelaDart a răspuns (pentru RobertMoon):

La o bluza din lana la maxim 60 de grade va deveni o bluza de mici dimensiuni, va intra la apa. Lana se spala pana in 40 de grade, nu peste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuzați pentru greșeli