| Ioanna2012 a întrebat:

Buna!
La scoala colegul meu mi-a patat geaca cu cerneala. Am spalat geaca dar tot nu s-a dus. Stiti cumva cu ce se ia?

19 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cerneala iese cu Pic.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu am scos pete grele punand Vanish pe ele, lasandu-le cam 1/2 de ora si pe urma spalandu-le cu Ariel, la masina automata. Pete de cerneala, n-am avut de scos, dar, de pilda, am avut o pata de tus de imprimanta, pe un pulover alb. A iesit complet.

| EUSIATIT a răspuns:

Incearca cu venish sau cu zeama de var [adica pui putin var intr un vas pui apa si lasi sa se decanteze apoi dai cu apa aceea se curata sigur

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Incearca cu spirt big grin
Sigur se duce big grin

| madalinutza a răspuns:

Incearca cu vanishhappy
da sa o speli cu mana ca iese mai binehappy

| LORY a răspuns:

Incearca cu putin spirt ori lapte sau poti folosi Vanish, e foarte bun.

Bafta!

| DeNyyy a răspuns:

Eu am sters cu picul.stiu ca e o prostie da eu asa am facut si s-a dus big grin

| Emena a răspuns:

Da. dar cu picul ramane crem pe geaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu Venish roz, freci si lasi putin, apoi bagi haina in masina de spalat.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Picul "Pelican". sa stii ca pic inseamna un fel de radiera de cerneala. El are un capat alb, care sterge, si un capat albastru cu care poti sa scrii pe deasupra, dupa ce lasi sa se usuce 1 ora, daca nu se manjeste.(pentru teme) Poti sa-ti stergi geaca cu picul, iar apoi bag-o iar la spalat. du-te la o librarie si cere un pic "Pelican"
gros.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu sare de lamaie

| AleandraIleana98 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa iei un pic si sa incerci sa dai pe zonele unde e patata sper sa functioneze

| oky a răspuns:

Stiu eu cum se ia. Se ia alta de la magazin tonguehee hee

| e m i l y a răspuns:

Aplicati cu o pipeta alcool izopropilic. Inlaturati pigmentul de culoare cu un solvent uscat (spirt sau acetona), intr-o camera bine aerisita; lasati sa se usuce. Clatiti cu solutie, dupa care spalati cu detergent, in apa calda.

am gasit pe un site. scriu totusi si linkul pentru ca sunt sfaturi si pentru inlaturarea altor pete si pare pretty useful:D

http://www.incasa.ro/Inlaturarea_petelor_3300_765_1.html

| biank98 a răspuns:

Incearca cu un pic dar ai grija sa nu se ingalbeneasca materialul.

| myam33a a răspuns:

Vanish! Merge 100% :*

| ionika_5002 a răspuns:

Ar fi o ide sa incerci cu picul

| SunShine_3722 a răspuns:

Incearca cu vanish!

| tibilevi2008 a răspuns:

Cauta diluant de la magazinele de vopsele si materiale de constructii si incearca.Pata de pe maini se duce cu diluant