| missunderstoodx a întrebat:

Buna TPU.
Mi-am comandat acum cateva zile un ghiozdan si mi-a venit azi. Problema e ca miroase foarte urat (a peste). Nu glumesc. L-am dat cu spirt si l-am pus pe sarma, dar tot nu i se duce mirosul. Merialul lui nu este textil. Cum il fac sa nu mai miroasa? Scuze pentru categorie

10 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca cu otet. Stiu ca scoate mirosul din diverse sticlute si e posibil sa mearga si pentru problema ta.

| Yuoia a răspuns:

Asa sunt toate produsele din nu stiu ce fel de sintetic. Eu m-am pacalit cu o pereche de pantofi. Nu a iesit mirosul cu nimic. Mi-am permis sa-i arunc. Nu merita sa suport mirosul. Daca poti, returneaza-l cat mai repede. Mergi si cumpara din magazin ce vezi si simti cu nasul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil materialul din care e confecționat îl face să miroasă astfel.
Îți reocmand să-i dai cu dezinfectant apoi cu parfum sau să-l lași câteva ore în apă cu balsam. Dacă o să folosești oțet, o să miroasă și mai rău după aceea.

| missunderstoodx explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca se poate baga la apa/balsam pentru ca nu e material textil.

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Încearcă să-l dai cu parfum, apropo să nu uiți să le zici și mulțumesc celor de unde ai comandat pentru a nu primi și alții așa "genți peste". Aerisește geanta cât mai mult.

| missunderstoodx explică (pentru RazvanLegendaVie):

L am dat cu spirt si e pe sarma de ieri. Tot miroase, parca mai putin. Am primele 2 saptamani online. Sper ca are timp sa isi piarda mirosul.

| RazvanLegendaVie a răspuns (pentru missunderstoodx):

Pune-l în mașină de spălat, și pune-l iar pe sârmă, poate așa își pierde complet.

| missunderstoodx explică (pentru RazvanLegendaVie):

Nu e de material textil, nu stiu daca se baga la spalat. O sa ma uit daca are etichete. Tot pe sarma e.

| missunderstoodx explică:

Update: In exterior mai miroase putin. E tot pe sarma. L am pus invers si il dau cu spirt des. Incerc sa il sprayez cat de des pot. Sper ca in maxim 4 zile sa nu mai miroasa deloc.