| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU! Stie cineva cum sa scot o eticheta de pe o bluza? Am cumparat recent o bluza din bumbac care are înăuntru pe partea din spate, la gat, o eticheta lipita pe material și as vrea sa o scot. Am reușit doar un colțișor sa îl trag de pe bluza dar nu vreau sa se rupă materialul pentru ca este foarte bine lipita de bluza. Ma puteți ajuta va rog cu niște sfaturi?

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Încearcă la o curățătorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încercă după spălare, când este umedă... poate funcționează.

| sofiaaaa001 explică (pentru anonim_4396):

Oare ar funcționa dacă as uda partea cu eticheta in apa fierbinte și sa încerc sa o scot cu o penseta eticheta? materialul e destul de subțire și dacă trag prea tare de eticheta se poate rupe

| floresdemayo a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Ai putea incerca cu apă călduță (nu foarte fierbinte), lăsând partea cu eticheta in apă, pentru câteva ore (verifici ca apa să aibă aceeasi temperatură). Preferabil, in timpul zilei. Fiindcă, dacă o lași pe durata nopții, iar tu in acest timp, dormi, apa se răceste si eticheta nu se va înmuia.
Nu o scoate prin frecare manuală, fiindcă vei deteriora materialul.
Dacă observi că nu iese, du-te cu ea la o firmă de curățătorie (haine) și te ajută. Au soluții speciale. Dacă ei nu se ocupă cu așa ceva, măcar te vor îndruma unde să mergi.

| sofiaaaa001 explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai scrie. Măcar asa știm ce preocupări mai au femeile din ziua de azi. Poate cu ajutorul TPU reușesc și eu să vă înțeleg, pentru că de 30 ani mă chinui să fac asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incalzeste parte opusă a etichetei cu feonul si incet incet poti dezlipi eticheta

| sofiaaaa001 explică (pentru anonim_4396):

Voi încerca, mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți dai seama, Benny09, ce greu e de inteles că o etichetă care te zgârie poate fi tăiată? Probabil ești genul căruia îi cumpără mami haine la 30 de ani, n-ai tu de unde sa știi din astea.

| User252426 a răspuns:

Aceste lucruri nu se scot. De ce? Îi scazi valoarea

| sofiaaaa001 explică (pentru User252426):

Eticheta este tip abțibild si a fost pusă peste eticheta originala cusuta in bluza. am luat bluza de la un outlet și eticheta de care vorbesc are o textura ca un fel de plastic elastic și se poate dezlipi dar super greu. plus e destul de mare și deranjata.

| User252426 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Aha încearcă încet încet