| igrec005 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi puppy dog eyes. Spuneti-mi diete care ma ajuta sa slabesc repede si mult.Si exercitii fizice eficiente in afara de genoflectiuni si abdomene, care la mine nu prea au efect (am 59 kg, 1, 66 cm inaltime si fac 14 ani). De cate ori vreau sa slabesc, reusesc numai printr-o singura tehnica : saptamana trecuta am reincercat tehnica mea de slabire (infometarea) aveam o singura masa pe zi care nu era prea consistenta, inrest de fiecare data cand imi era foarte foame mancam un mar si beam mult multa apa. Si inca ceva, cum pot sa imi capat increderea in propria-mi persoana, vreau sa nu mai ma uit in oglinda si sa ma fac in toate felorile posibile, dar nu prea reusesc asta.

Răspuns Câştigător
| meriuss a răspuns:

Ok,in primul rand infometarea nu e o dieta sau tehnica buna,iti faci mai mult rau caci organismul contine niste "alarme"care te anunta cand are nevoie de ceva,de ex cand ti-e sete,suna "alarma" si te duci sa bei apa.ce faci tu cu infometarea,e sa dai peste cap tot organismul(caci fiind o fiinta rationala poti sa opresti cand vrei aceste "alarme",nu ca la animale care nu sunt rationale si actioneaza sub instinct,adica cand ii e foame mananca). Gandeste-te ca organismul are mii de ani de evolutie ca sa ajunga la stadiul actual(unii zic ca suntem din lut facuti,in fine,fiecare cu parerea lui). Daca vrei sa slabesti trebuie sa stii cum functioneaza organismul tau.El consuma o anumita cantitate de energie pe zi, ce e peste energia necesara o pune deoparte, o depoziteaza.Cum o depoziteaza?-sub forma de grasime.Tot ce trebuie sa faci e sa consumi mai putina energie astfel incat organismul sa nu-si faca rezerve de energie.Acum ar fi multe de vorbit despre ce fel de organism detii tu, caci sunt mai multe tipuri:endomorf-e tipul ala care manaca putin si ramane gras; mezomorf-care manaca cat vrea(nici chiar dar ca sa intelegi ce vreau sa zic)si ramane la fel cu o constitutie atletica si mai sunt ectomorfii care e tipul ala slab care manaca cat poate si nu se pune nimic pe el.ACUM daca vrei sa slabesti mai repede incearca sa faci exercitii CARDIO, e genul ala care il vedeai inainte dimineata la TV.Secretul e sa gasesti un raport intre energia pe care o acumulezi si energia pe care o elimini.Un exemplu ar fi cam asa:sa zicem ca ai nevoie de 2300 de calorii pe zi la greutatea de 60 kg(calorii necesare astfel incat sa nu-ti dai organismul peste cap si sa functioneze normal); daca tu consumi 2000 de calorii pe zi(din cele 2300) automat slabesti cu 300 de calorii.E mult de vorbit pe tema asta, daca vrei sa slabesti incerci sa dai jos din depozitele de grasime.

5 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Cel mai bun exercițiu este înotul. Dacă ai cum să-l practici măcar 2 ore pe săptămână, poți renunța lejer la orice alt tip de sală.
Înotul stimulează toți mușchii din corp și ajută și organele interne. În plus, pielea are de câștigat și ea.

Cât privește alimentația, evită pe cât posibil tot ce este prăjit, de la omlete și paneuri la patiserie și prăjituri.

| igrec005 explică (pentru Zartbitter):

Nu stiu sa inot big grin

| ANAHsneaman a răspuns:

Iti pot spune ce foloseste mama mea;)
Dar inainte de toate TE AVERTIZEZ! Trebuie sa te ti de regim strict cum iti scriu aici! (macar2-3 saptamani, sa vezi rezultate)

Masa- trebuie sa iei neaparat micul dejun :) Deci, pe asta niciodata sa nu-l sari;) Mananca cereale, lapte, oua(fierte, nu ochiuri), legume, fructe (poti face o salata :) )
Pranz- Ciorba, piure( conditia este ca mancarea sa fie gatita, dar nu in ulei! )
Cina- la fel ca micul dejun si pranz
Gustari- Fructe si sandwichuri naturale(vegetale, paine neagra, putin salam, etc )

SPORT: mama face sport
-dimineata 10 minute
-in timpul ei liber (dupamiaza si duminica) cate 2-3 ore de sport

Vara face alergari dimineata :) dar acum nu iti recomand, pentru ca vezi cum este vremea afara

Iti mai recomand sa iti iei suplimente alimentare (vit. A, C, D, Ca, Mg, etc )
Fa cat de mult sport poti face si mananca un baton de ciocolata o data la 3-4 zile (daca ai un examen ceva, sa iei suplimente de Omega3 si Omega 6 )

Funda?

A, da! Inainte, fa-ti test aici
http://calculator-greutate-ideala.host22.com/
Aici ai un calculator care calculeaza caloriile la masa;) http://www.bonduelle.ro/calculatorul-caloriilor-calculeza

| ninaelenadobrev a răspuns:

Fa mult sport, nu manca dulciuri si nici multa carne.

| cosmasavoare a răspuns:

Alearga cat de mult poti tu,renunta la dulciuri, sucuri cu acid bea doar cee gen natural care nu contin mult zahar! manca doar carne de peste, pui si vita si cat mai multe legume si fructe! Evita mancarea prajita