| CorinaaM a întrebat:

Vreau sa slabesc si nu stiu cum...adica,ma refer la diete, retete de slabit si din astea (precizez ca nu am timp pentru a practica un sport-sunt la scoala si apoi trebuie sa invat sau sa imi fac temele... apropo ma duc si vin de la scoala pe jos-aprox 20-25 min in total). Vreau o reteta care sa nu fie greu de urmat si in primul rand am nevoie de energie, vitamine, ca orice alta adolscenta si nu vreau ca reteta de slabit sa contina ingrediente precum creveti, motzarella sau alt gen de mancare care nu se gaseste asa usor sau care este foarte scupa. Cea mai buna reteta(prin care am slabit cel mai mult fara a ma infometa) primeste fundita:promit

4 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Nu te amăgi cu soluții rapide. Cu cât slăbești mai repede, cu atât îți va fi mai greu să menții silueta (adică vei pune înapoi la fel de repede).
Deși nu-ți convine, sportul este esențial pentru siluetă. Avem un corp făcut construit astfel, la fel ca orice alt mamifer de pe planetă.
30 de minute de mers zilnic sunt foarte bune, deși mai rămâne loc și de altele (5 minute din orice exercițiu în fiecare dimineață sunt foarte benefice).

Dar, despre dietă, trebuie să știi:
Evită orice gustare în afara meselor principale ale zilei.
Consumă după nevoi: carbohidrați și proteiine dimineața; proteine, minerale și vitamine la prânz; vitamine și minerale seara.
Un fruct după cină îți curăță organismul dimineața (deși e bine să îți înveți corpul treptat cu asta).
Orice gustare între mese nu trebuie să conțină proteine, carbohidrați sau minerale (astfel că rămân doar fructele).
Evită de tot sucurile cu zahăr sau îndulcitori (dacă nu reușești, măcar evită toate băuturile carbogazificate - adică rămâi doar cu ceaiuri și sucuri de fructe).
Hidratează-te în permanență (chiar atunci când nu îți este sete), apa îți purifică organismul și ai nevoie de asta în primă fază.
Apoi, treptat, redu cantitatea de carne din alimentație și păstrează o abundență de legume, verdețuri și fructe.
Din nou, este pur și simplu felul în care avem construit organismul (deși nu ne place să știm asta, omul consumă carne zilnic doar de vreo 200 de ani, și doar 20-30% din populația lumii - carnea este un supliment, nu un aliment de bază).

| Alexa113 a răspuns:

Http://prodieta.ro/......ara-paine/
http://www.slabire-sanatate.ro/articole/slabire.php
Eu am o prietena care a slabit pe timpul vacantei 10 kg.a mancat care fiarta, legume si fructe (fara banane)si fara paine.ea e multumita si inca mai vrea sa slabeasca.Mult succes!

| Andreyok a răspuns:

Am o prietena care a slabit 20 kg in 3 luni. 1 luna a mancat o data pe zi; a 2 luna a mancat de 2 ori pe zi si a 3 luna de 3 ori pe zi.
A mancat orice, doar a respectat ce am precizat mai sus. E un regim mai greu dar merita; de cand a aplicat metoda asta nu s a mai ingrasat deloc si acum mananca orice respectand numarul de mese dintr o zi.

| alinutza_4400 a răspuns:

Buna,uite o reteta de slabit, functioneaza, la mine a mera de fiecare data happy :

Aceasta dieta disociata este o dieta ce tine relativ putin (4 zile) si este ideala pentru a pierde din greutate inainte de un eveniment important!
Principala caracteristica este consumarea unui singur tip de alimente in fiecare din cele 4 zile.

Ziua 1: fructe (se alege un singur fruct, de exemplu mar, si se consuma in cite cantitati se doreste).
Ziua 2: lactate – un sigur fel dintre branza, lapte sau iaurt, in cantitati la alegere
Ziua 3: cartofi, fierti, fara condimente sau unt.
Ziua 4: carne, slaba, de pui sau vita, nu prajita in ulei.
In urma dietei, daca este tinuta corect, se pot pierde aproximativ 2-2.5 kg si este relativ simplu de tinut.