| pumpkinky a întrebat:

Buna tuturor,am achizionat un uscator de rufe si as vrea o parere in legatura cu depozitarea acestuia
Eu ma gandeam initial pe balcon deoarece in baie si bucatarie nu am loc, dar problema e ca desi am balconul inchis este foarte frig, mai ales in perioada de iarna
Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Pe balconul închis și neîncălzit o să ai problema condensului. Gândește-te că toată apa din rufe se evaporă și e scoasă fix acolo, n balconul rece. Dacă ești curioasă ce înseamnă asta, pune o oală de cca 5 l cu apă clocotită pe balcon și vezi ce se întâmplă.
În plus, mai e și problema alimentării cu energie electrică. Uscătorul e un mare consumator de curent (cca 2 kW) și va încălzi destul de tare orice prelungitor ai pune acolo. Cel mai bine ar fi să ai un fir pus special pentru el, direct din doză, pus de un electrician autorizat, nu de „meșterul Dorel"!
Dacă rezolvi cumva cele două probleme mai sus enunțate, balconul ar fi un loc bun.

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai chiar daca este frig este indicat pe balcon normal le ti in casa ca sa nu le ploaie sau ninga afara

| pumpkinky explică:

Uscator de rufe BEKO cu condensare, nu unul normal!

| Rany2017 a răspuns:

Pe balcon e cel mai indicat. Baia este o incapere mica si nu prea este indicata pentru uscarea rufelor iar bucataria nici atat. Tot mirosul mancarii cand gatesti va intra in haine daca se nimereste sa le ai la uscat.