| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Am o problema. Am jos la parter baia și bucătăria iar sus o camera cu balcon care nu sunt închise, nu am pus geamuri și nu am închis balconul. Iarna bucătăria și baia fac condensor tavan broboane de apa. Cu ce sa izolez tavanul in interior sa nu mai facă așa? Asta până pun geamurile și ușa. Mulțumesc.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Condensul de apa apare pe suprafete reci, cand sunt multi aburi in aer.
Tu, in primul rand, trebuie sa-ti montezi geamurile si usile, inainte sa se distruga casa de la condens!
In al doilea rand, trebuie sa faci o incalzire minima in cladire, astfel ca diferenta de temperatura intre pereti si aer sa nu fie mai mare de 10 (maximum 15) grade.
In al treilea rand, spatiul unde se formeaza condensul, trebuie des aerisit (chiar pe perioade scurte de 2-3 minute) pentru a elimina condensul din aer (produs in bucatarie si in baie).

Izolatie pe tavan nu ajuta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți elimina condensul pe tavan prin izolare simplă. Ar trebui să faci o asemenea izolare încât tavanul să rămână cald la interior. Cât de gros pot ai putea să îl faci? Nu ai cum. Ai sus o zonă rece, căldura de jos se disipă prin tavan, dar nu îl incălzește suficient el va fi rece. E rece, ai condens.

| Nouvel a răspuns:

Pune ceva in locul geamurilor si usilor daca nu-ti permiti sa le pui iarna asta. Niste polistiren ar fi util si nu e scump.