| NuDauNiciunNume a întrebat:

De cateva luni vine factura la curent EON foarte scumpa, in iunie a venit 750 de lei, in iulie 1300 lei iar luna aceasta a venit odata 30 de lei si astazi a venit inca o factura tot pentru luna aceasta de 850 de lei. Eu locuiesc singura acasa, parintii mei fiind plecati. La TV nu ma uit niciodata si nu am AC, ce folosesc eu e pentru laptop, frigider, masina de spalat uneori si alte lucruri marunte ca orice om. Cum ar trebui sa procedez pentru a vedea de ce vine asa scump? Daca lucrau ai mei in Romania cu salariul de aici plateam curentul si cam atat. Oare se poate face ceva sa nu mai vina asa? Sau o fi normal?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Verifica-ti contractul. Verifica-ti tarifele. Verifica-ti consumul. Cere o verificare a contorului/retelei chiar de la furnizor. Poti cere si ajutorul unui electrician.

Ce spui tu acolo cu 1300 de lei ma infioara. Mie mi-a venit 80 lei in loc de 40 lei si m-am crizat - am inceput sa caut tot ce puteam si am aflat ca Enel m-au trecut pe contract concurential dar cel cu tarifele cele mai proaste (pentru mine, fireste) fara sa ma notifice. Am schimbat de urgenta contractul cu unul cu tarife mult mai bune (poti schimba chiar si furnizorul cu totul). Ca idee, eu consum cam 60-70 kW si platesc 50-60 lei pe luna (din memorie, nu am stat acum sa caut facturi, dar pe acolo e).

Ce spui tu acolo e SF pentru o persoana SINGURA care are consumatorii pe care ii spui tu acolo. E important sa vezi cati kW consumi. Astia ii gasesti pe factura. E posibil ca cineva sa "fure" curent si tu sa il platesti, cum s-a sugerat (mai probabil la casa decat la bloc).

6 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Verifica index-ul de la contor si cel trecut pe factura, poate baga ei cu aproximare. Iti transmit index-ul lunar sau astepti pana vin ei la citire?

| Dismally a răspuns:

La ce spui tu ca consumi, ar trebui sa platesti cam 100 lei pe luna. Clar facturile sunt exagerat de mari, mergi la firma care iti furnizeaza energia electrica sa vezi care este problema, e posibil sa fie o greseala ori contor-ul defect.

| siriusblack98 a răspuns:

Tu probabil nu iti transmiti indexul lunar si de asta platesti asa de mult. Dupa regularizare care se face odata la 6 luni parca, sumele platite in plus se vor scade din urmatoarele facturi. Posibil chiar multe luni de zile la rand sa iti vina factura pe 0. Sunt patit si eu.

| Sonia822 a răspuns:

Stai la casa? S-a conectat cineva ilegal, cumva, la tine?

| ovidiu29asd a răspuns:

Mi se pare exagerat de mult. Chiar si daca ai sta intr-o casa de 300 mp si ai avea centrala electrica, tot nu ar trebui sa iti vina atat pe timp de vara. Vorbeste cu parintii tai sa verifice sa nu fure cineva curent de la tine. Din pacate, am auzit ca se mai practica