| devil2279 a întrebat:

TPU! A venit factura la curent pe luna Mai si pe Iunie si pe Mai a venit 8 milioane si pe iunie 10 milioane. Este normal asa ceva? Calculatorul a fost a prins intre 12-15 ore pe zi (2 gb ram, 2, 60 ghz dual core, 1 gb placa video).

In rest tv-ul dar el consuma putin, un neon aprins in ultima vreme chiar 20 de ore pe zi ca invata sora mea pentru examen,un frigider+congelator, hota de la aragaz, si boilerul care a stat in priza non-stop(asa sta de cand il am, aproape).

De ce a venit asa mult? Se poate sa fie vreo greseala?

Va rog spuneti-mi, tata a zis ca numai da bani ca vrea sa-si ia masina deci.

De ce?

9 răspunsuri:
| GoguSteriade a răspuns:

Aer conditionat aveti?

Răspuns utilizator avertizat
| GoguSteriade a răspuns (pentru devil2279):

Atunci trebuie sa fie o problema.

Răspuns utilizator avertizat
| GoguSteriade a răspuns (pentru devil2279):

Da, urmeaza sfaturile pe care ti le-a dat mixxjim si trebuie sa afli ce s-a intamplat.

| mixxjim a răspuns:

Sigur e greseala, ar fi trebuit sa sudezi serios acolo sa consumi atat. uita-te pe factura cat scrie ca ar fi valoarea finala a consumului (sunt 2 rubrici, valoare initiala si valoare finala, care dau nr. de kilowati facturati) si uita-te pe contoar sa vezi daca e la fel. daca e diferenta mare faceti contestatie, indicand valoarea aratata de contoar si daca e la fel faceti cerere la Electrica de verificare a contoarului.

| Bambicuochiiverzi a răspuns:

Pai probabil e o problema a contor acol in casa de unde va ia curentu poate sa defectat si va arata mai mult cand il citeste

| Alexandru_8107 a răspuns:

Daca este boiler electric, consuma foarte mult curent.Am patit-o si eu la fel.Am renuntat la boilerul electric si mi-am luat boiler pe lemne si platesc curent mult mai putin.

| Maiapopescu a răspuns:

Pai, daca ati tinut si boilerul si hota care nu consuma mult, e posibil sa va fi furat altii. Pentru ca un astfel de consum e enorm. Mai uitati-va si voi pe factura aia, ca sa va dati seama ce se intampla si cititi contoarul, fara boiler si hota. Oricum, noi platim foarte mult in plus pe certificatele alea verzi si pe cogenerare, care nu ne ajuta cu nimic. Nu suntem toti racordati la termoficare, asa ca platim ce nu consumam. Practic, platim salariile nesimtite ale celor care ne conduc si ale celor care conduc ENEL-ul in Romania. ANRE ar trebui desfiintat si certificatele verzi ca si cogenerarea, sa le plateasca statul, nu noi.De la producator pana la consumator, creste pretul de 3 ori. Pana una, alta, inainte de a plati, cereti o verificare o contoarului, dupa ce il verificati voi. Trebuie sa fiti convinsi ca bate consumul calculat in functie de ceea ce scrie pe aparat, cu ceea ce inregistreaza contoarul ala.