| Alexandra1859 a întrebat:

Buna! Voi la cate grade tineti centrala termică și cam cat platiti?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

2 camere la bloc. La 21 de grade doar seara si peste noapte. Ziua nu este nimeni acasa, deci o reduc la 19 grade ca sa nu porneasca. Nu pot sa-ti spun cat platesc, deocamdata, nu am factura primita. Anul trecut am platit in ianuarie 170 de lei cel mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Plata consumului este in functie de cat de mare este casa care se incalzeste si de temperatura la care este tinuta constant.
Este recomandat ca temperatura in casa sa fie tinuta 20-22 de grade Celsius, ca sa fie o temperatura normala si sanatoasa.
Peste 23 de grade temperatura in casa face ca corpul sa transpire, se fie agitat, sa nu dormi bine si atunci pot apare probleme de sanatate, de aceea este recomandat sa se tina temperatura la 22-22 grade Celsius.
Eu personal prefer la 20 de grade, somnul fiind calitativ mult mai odihnitor si mai sanatos.

| Lioana a răspuns:

Minim 18 grade. Maxim 22 grade. Am setari de temperatura pe ore.

| Vântulalb a răspuns:

La 21-22. Dar nici mai jos de 20, sub nici o forma. Mai sus mi se face rau desi nu iubesc frigul deloc.
Pana ne-au zapacit astia cu cotele si tarifele, plateam undeva la 110-120 lei cu tot cu apa calda si 4 calorifere.
Acum, voi vedea. Am termostat (probabil ca toata lumea).

| DovleacTurbat a răspuns:

24, 160-200 de lei. Apartament cu 2 camere, izolat interior -exterior + casa scării.

| relian a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Aptm cu 2 camere izolat la interior si la exterior zici. Citi metri patrati are tot aptm ala, adica suprafata ce o incalzesti cit este in metri patrati, asa ca idee daca poti sa spui si cit gaz consumi in metri cubi. Caut niste date de la persoane care stiu si folosesc gazu metan.

Nu ai spus cum tii temperatura, mereu constanta sau cand pleci de acasa lasi mai jos? 24 banui cas grade.

| Lowraaa999 a răspuns:

Apartament cu 3 camere. Luna trecuta a fost ceva mai cald, nu am pornit centrala decat spre sfarsitul lunii si o tin in general la 21-21, 5. Am platit in jur de 300 dar la mine mai sunt si alte probleme. Stau la parter, sub mine e beci si podeaua este extrem de rece, iar in partea stanga si dreapta a apartamentului nu locuieste nimeni= pereti foarte reci. Nici blocul nu e izolat.
Abia astept facturile din iarna!