| dyenusa a întrebat:

as dori cateva relatii legate de renovarea unei camere.Am calciu pe pereti si as vrea sa il dau jos sa pot da cu var lavabil. Daca e cineva in domeniu si imi poate enumera instructiunile pe care trebuie sa le urmez.(ps: nu am bani de zugrav)

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu cu un ciocanel, la un apartament cu doua camere si doua holuri date cu calciu, am stat trei saptamini sa il dau jos, si stateam mai mult, daca nu luam rotopercutanta cu dalta si faceam dormitorul cu ea. happy
Daca nu se cojeste singur, daca sta bine, nu te chinui sa il dai jos, se da foarte greu jos. Speli peretele, lasi sa se usuce bine, dai cu amorsa de perete, lasi sa se usuce bine, dai peste cu o mina de ipsos, ca altfel te va costa mult, ca intra mult material, si la glet te va usca de bani, si apoi cu o mina de glet de finisaj, dupa fiecare mina lasi sa se usuce bine, apoi iar amorsa, lasi sa se usuce bine, si apoi lavabila. Insa la ipsos, ca sa iasa bine si drept, trebuie lucrat rapid, asa ca ai avea nevoie de un meserias.
Daca chiar vrei sa il dai jos, cureti peretele de el, il speli, dai cu amorsa de pereti, lasi sa se usuce bine, dai cu doua miini de glet, lasi dupa fiecare sa se usuce bine, dai din nou cu amorsa, ca sa nu consumi mult lavabil, si sa nu ramina patat peretele de la el, lasi sa se usuce bine, si dai doua miini de lavabil, ideal sa se usuce si ele bine happy, desi dupa prima mina, poti sa dai la doua-trei ore a doua mina. Uscarea dupa fiecare operatie e fundamentala, ca zugraveala sa fie rezistenta in timp.

| Ara997 a răspuns:

Varianta rapid: cumperi2 saci de glet, o gletiera si incarci frumos peretele peste calciu prinde perfect pe calciu. obtzii nivel rapid. dupa uscare varuiesti. am facut a iesit f.bine

| cristi202 a răspuns (pentru Ara997):

Nu ii ajunge doi saci de glet. Mai ales daca nu e meserias, se stie ca orice meserias la inceput a consumat mai mult material decat trebuia pana a invatat meseria. Iar la calciu trebuie incarcat serios.

| Ara997 a răspuns (pentru cristi202):

Depinde de dimensiunea camerei. nici eu nu sunt meserias. am avut un dormitor de bloc. a iesit coala de hartie.

| KillaNoFilla a răspuns:

Incearca cu lopata sau cu spaclul, dupa care freci cu plasa de smirglu(e ieftina)care o puni pe o bucata de polistirensa nu te ranesti la mana.Insa,foarte posibil, o sa se vada urat la sfarsit si o sa necesite tinci sau glet.

Sau varianta sigura sa dai peste el.

| popa07ady a răspuns:

Raspunsuri eronate pana acum.Gletul nu tine peste calciu pentru ca apa din glet inmoaie calciu si-l desprinde de pe perete.Trebuie razuit calciul vechi, indepartat orice urma de calciu de pe perete, aplicata o amorsa, dupa care se gletuiesc peretii.Crapaturile mari se astupa cu banda de fibra. Dupa finitia gletului se slefuiesc peretii astfel incat sa nu-ti ramana urme, santuri etc.Se aplica amorsa dupa care lavabil.Iti recomand sa nu te apuci singura, i-ati un meserias.