| genygeny a întrebat:

Sal as vrea sa zugravesc iar apartamentu trebuie sa imi rascheteze pereti ca sa pun alta culoare? l-am facut acum 3 ani izolatie pereti indreptati tot doar culoare sa o schimb am un portocaliu acum si vreau sa imi fac mov cu alb, si acum am cumparat lavabil dar care se poate spala nu e la fel cu ce am acum pe perete.

Răspuns Câştigător
| tee a răspuns:

Nu trebuie spalat sau rashcetat sau sa treci prin alte chinuri. Dai cu culoare peste. Probabil acum ai luat lavabil teflonat care se spala.
Daca totusi ai indoieli, poti sa incerci pe o un perete mai mic (cel cu usa, de exemplu sa vezi ce se intampla, dar eu sunt sigura ca va prinde fara probleme asa, mai ales ca ai facut reparatii si tot ce a trebuit acum 3 ani. Bafta!

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este necesar sa inlaturi zugraveala veche, atata timp cat aceasta este in stare buna, adica nu se cojeste, nu are fisuri samd. Nu este necesar nici macar sa smirgheluiesti suprafata,
Este suficient sa aplici o amorsa, de preferat cu o bidinea, dupa care dai cu noua culoare. Orice alta operatie este inutila daca peretii sunt in stare perfecta.

| dalea a răspuns:

Daca peretii sunt gletuiti si ai lavabil pe ei trebuie doar frecati cu un smirgel foarte fin pentru a se deschide porii si sa adere urmatorul strat mai bine.

| EUSIATIT a răspuns:

Daca ai dat tot cu lavabil e ok daca ai dat cu var,, e mai greu ca sa acoperi culoarea portocaliu dai cu alb si apoidai culoare sa iasa frumos nu cu umbre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se face? 1. se spala peretii 2. se fac reparatiile 3. se da AMORSA 4. optional! se da cu alb apoi se reverifica peretii cu " lampa zugravului "se reface amorsa in zona reparata 5. se vopseste tavanul 6. se vopsesc peretii ( 1-2 straturi )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o analfabeta habar n-ai de gramatica. exista in comert si o solutie se cheama amorsa.se da cu aceasta solutie si dupa aceea se da culoarea preferata fara a mai rascheta peretii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei pot sa te ajut sunama si vorbim 0765704820 gabi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Executam de cea mai buna calitate si al cel mai mic pret, amenajari interioare plus termoizolatii, daca aveti nevoi tel : 0765849688

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se rezolva 0765849688

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai este valabil te putem ajuta cu placere! construct_imob@yahoo.com

| andreiyo50 a răspuns:

Daca ai deja lavabil pe pereti se da direct culoare, daca nu dai cu lavabil si dupa dai culoare

| camora a răspuns:

Dalea a răspuns:
Daca peretii sunt gletuiti si ai lavabil pe ei trebuie doar frecati cu un smirgel foarte fin pentru a se deschide porii si sa adere urmatorul strat mai bine.