Întrebare recomandată | Leţcanu_Remus_1990 a întrebat:

Buna ziua!

De curand am achizitionat un aragaz din gama Beko, modelul Csg 62120 dx. Dupa montarea aragazului, am incercat normal prima data de cateva ori toate ochiurile cu aprindere electrica sa vad daca functioneaza. Toate s-au aprins, inclusiv cele de la cuptor. Problema a aparut la cateva ore cand l-am folosit din nou la aprinderea electrica a unui ochi. Gazul se vede ca iese, scanteia se aude cand apas butonul, dar nu se aprinde deloc acest ochi. Ce ar putea fi? Vreo solutie de rezolvare?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Inseamna ca electrodul de la acel ochi are probleme.El da scanteia la toate in acelasi timp dar se aprinde doar la acela la care se deschide gazul.Asta auzi tu.Ia legatura cu cei de la magazin.Fiind in garantie, se repara gratuit.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Scanteia trebuie sa se si vada. Misca putin de capacul arzatorului si incearca iar.La fel mai face si la mine.Scanteia trebuie sa fie intre electrod si capacul arzatorului.

| Leţcanu_Remus_1990 explică (pentru darrio2007):

M-am uitat recent si am observat ca scanteia nu se vede la respectivul arzator.

| darrio2007 a răspuns (pentru Leţcanu_Remus_1990):

Inseamna ca electrodul de la acel ochi are probleme.El da scanteia la toate in acelasi timp dar se aprinde doar la acela la care se deschide gazul.Asta auzi tu.Ia legatura cu cei de la magazin.Fiind in garantie, se repara gratuit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu umbla la el, daca e in garantie, vorbeste cu firma care ti l a vindut, ori il repară, ori i ti dă altul, dar ca sa poata face asta, trebuie sa fie intact adica asa cum l ai luat, cu sigiliile pe el, daca umblii, pe lînga ca nu te pricepi, il strici si nici garantie nu m ai ai.

| FlorinCiokan a răspuns:

Pai e posibil sa fie infundat acel "ochi". Cu o sarma sau ceva asemanator introdu acolo pe canal cu grija si curata.Sau cu un uscator de par bagand aer acolo sa se curete. Cam asta e tot ceea ce poti face tu. Daca nu merge nici asa du-l la un specialist.