| xyz12309 a întrebat:

Bună ziua, poate fi repornit procesul de fermentație al unui vin care s-a oprit din fierbere și în care a fost deja pus dioxid de sulf?

Răspuns Câştigător
| Scorillo a răspuns:

Cu drojdie selectionata si starter fermentatie (daca tot ai folosit dioid de sulf) - Poate ar trebui sa cresti putin temperatura mediului in care il tii - parerea mea!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce ai face asta?

| xyz12309 explică (pentru darrio2007):

Am discutat cu cineva, el se oprise din fiert după 6 saptmani, dar are un gust de must, ușor acidulat, cred ca trebuia sa mai fiarbă, e super dulce și aduce a must...

| darrio2007 a răspuns (pentru xyz12309):

Probabil temperatura. A fost prea rece acolo unde il ții.

| xyz12309 explică (pentru darrio2007):

Probabil asta este, cred ca dacă stau bine sa ma gândesc perioada în care s-a iprit din fiert a coincis cu scăderea temperaturilor, o sa încerc sa repornesc fierberea unei părți, iar o parte am sa îl consum ca atare, mulțumesc!

| darrio2007 a răspuns (pentru xyz12309):

Nu cred ca te-am ajutat prea mult. Oricum, o duminica placuta in continuare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti incerca cu acest produs: https://www.utilvinificatie.ro/drojdii-selectionate/fermactive-cb.html
El este pentru reluarea fermentatiei dar nu stiu daca-si mai face efectul dupa ce l-ai oprit chimic!

| mihai69 a răspuns:

Eu știu că bioxidul de sulf se pune ca să nu permită dezvoltarea fungilor.
Deci cu ceva drojdii ai putea reporni procesul, cu condiția să mai existe destul zahăr din care să se hrănească și să-l transforme în alcool. La o temperatură adecvată.