| asiral1 a întrebat:

Bună ziua! Știe cineva cum se face mălainic sau turtă de mălai? Am încercat ieri o rețetă, dar mi-a ieșit turta de mălai foarte pietroasă, foarte greu de mâncat.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Verisoara bunicului meu (Dumnezeu sa o odihneasca!) facea malai dupa acesta reteta: https://www.deliciiraw.ro/turta-de-malai-olteneasca/
Doar ca in plus punea si un pic de zahar. A fost cozonacul copilariei mele.

| asiral1 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc frumos pentru răspuns, dar o persoană dragă mie are intoleranță la gluten / făină albă și nu suportă nici zahărul din comerț pentru că e sensibilă la organism.

| Salontanul a răspuns (pentru asiral1):

Cu placere! Exista faina fara gluten si nu este obligatoriu sa puna zahar.

| asiral1 explică (pentru Salontanul):

Bună ziua! Eu vreau ca turta de mălai să aibă doar 3 ingrediente: făină de mălai, apă și sare (opțional și ulei). Eu m-am inspirat din cartea "Rețete alese pentru Post și Crăciun" de Simona Lazăr (așa se numește cartea ei).

| Salontanul a răspuns (pentru asiral1):

Ala nu-i malai! Este mamaliga. E o diferenta de gust.

| asiral1 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc frumos pentru răspuns.