| Frizerita_Doinita_1982 a întrebat:

Buna ziua,va rog sa ma lămuriti și pe mine :mașina de spălat este noua(am castigat-o la un concurs)cu toate ca atunci când am primit-o sigilată era uda in interior dar nu ma deranja asta, problema este ca nu îmi curăță bine nici măcar simplele pete de stropi de noroi la program de 2 ore iar detergentul e de calitate iar vechea mașina îmi curăța aceleași pete la program rapid de 15 min, asta nu înțeleg! Va rog sa ma sfătuiți și pe mine cu aceasta problema.

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Masina a fost incercata inainte de a fi ambalata. Asa se face cu toate masinile de spalat si doar cele care stau mult prin depozite nu au apa in ele (se evapora). Problema este ca are o defectiune (probabil) la program. Chiar daca este castigata ai garantie potrivit Legii 449/2003.
Sunt exceptate de la garantie: bunurile vândute în urma confiscărilor, în cadrul procedurilor de executare silită sau pe baza unui act emis de autoritățile judecătorești;
apa;
gazele care nu sunt ambalate într-un volum limitat sau într-o cantitate fixă;
energia electrică.

| sierra1 a răspuns:

Acte, garanție,... ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce marcă este, din ce an de fabricație. Sigilată și udă în interior e dubios.

| Salontanul a răspuns (pentru sadrian46):

Nu! Nu este dubios. Am lucrat (printre altele) peste 5 ani in magazin de electrocasnice. Toate masinile veneau cu apa in ele. Inainte de a fi trimise in magzine se face verificarea in functiune.

| sadrian46 a răspuns (pentru Salontanul):

Ms!

| Freya1 a răspuns:

Iti dai seama ca la concursuri rar se intampla sa primesti lucruri de calitate.
Poate e ceva chinezarie ieftina ca nu face altceva decât sa plimbe apa prin cuva.Cheama mai bine pe cineva sa o vada, cu toate ca nu cred ca are ce sa ii faca.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca e castigata la concurs nu inseamna ca nu are garantie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi daca pui detergentul unde trebuie

| badpanda a răspuns:

Marca si model pentru inceput.

| Irinelp a răspuns:

Poate nu ai ales temperatura necesară și nici numărul de rotații pe minut căci sunt mașini de spălat unde poți alege. După ce se usucă dai cu degetul prin tanbur dacă se ia calcar de deget înseamnă că mașina nu este nouă. Poți pune un produs de curățare mașină de spălat și pune un program de măcar o oră cu mașina goală și cel puțin 60 de grade.

| Floryn9 a răspuns:

Eu te sfătuiesc sa suni la acea persoana/site/firma de unde au câștigat si sa le zici problema. Poate e masina stricata de la ei, asa cum ti-au dat-o de "noua" si degeaba chemi pe cineva sa vada ce are, ii mai lasi bani si persoanei respective pentru munca depusa.