| VicZu a întrebat:

Buna ziua,

Am o mica problema cu masina de spalat Whirpool AWE 6515 (cu incarcare superioara), la prima spalare nu imi ia detergent din sertar, nici balsamul nu-l ia din sertar. La a doua spalare, (chiar dupa prima spalare), detergentul nu mai este, nici balsamul (functioneaza normal).

Care ar putea fi problema?
Multumesc.

2 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Prespalarea e optionala si foloseste compartiment separat pentru detergent!
[I] pentru prespalare cand rufele sunt foarte murdare si au nevoie de o spalare suplimentara!
[II] spalare normala
La prespalare [I] masina nu se atinge de detergentul pus pentru spalare in compartimentul [II].

| VicZu explică (pentru Cronki):

Salut,

Multumesc de raspuns, dar cred ca nu am explicat mai clar, si anume cand am spus prima spalare m-am referit la o tura de masina. Azi am mai pus inca o masina la spalat, dar la alt program, care nu necesita prespalare, si la fel nu imi ia detergentul si nici balsamul, dar hainele sunt ca si dupa o spalare normale. (masina isi respecta toate etapele, functioneaza OK)