| UmbraDeVulpe a întrebat:

Mai e cineva pe aici care foloseste detergentul de la farmacia de detergent? Daca da, oare am inteles bine ca cu acest detergent se si curata masina de spalat si atunci nu mai trebuie sa pui nici o solutie ca sa cureti masina de spalat si nu trebuie nici calgon? Sau am inteles gresit?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Farmacia de detergent este un site nu? asta am vazut acum...
iti dai seama ca ei vor sa isi vanda produsele!
si nu! niciun tip de detergent nu face ce face calgonul si detergentul la un loc!
pentru a dezinfecta masina de spalat, nu o sa iti vina sa crezi dar o poti face cu otet;)
cauta pe net procedura, e simpla si eficienta
calgonul nu-l inlocui decat cu un produs precum calgon!
in rest detergentul de rufe este pentru rufe!

un exemplu de curatare si dezinfectare a masinii de spalat : https://www.youtube.com/watch?v=iQOPoXK4mJ4

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Cei de la BEKO spun pe blogul lor urmatoarele :

Ca regula generala, daca folosesti masina de spalat de aproximativ doua ori pe saptamana, ar trebui sa cureti interiorul si exteriorul aproximativ o data pe luna.

Daca masina ta de spalat este alba, vei observa depunerile mai usor. In jurul garniturii vei putea observa dungi negre care nu sunt pete de la hainele tale, ci microbi. Daca observi acele urme sau un miros neplacut venind din masina, e evident timpul pentru o curatare.

pentru ca curatarea nu este identica cu dezinfectarea tot la ei afli aceste lucruri cum cureti masina si cum o dezinfectezi (de dezinfectat este exact ce ti-am spus eu deja, faci un amestec cu otet si bicarbonat) https://www.beko.ro/......tretinere/

| Violleta2022 a răspuns:

Deteregentul de rufe se gaseste la magazinele chimice sau cele de casa, nu la farmacie! happy

In loc de calgon poti folosi BICARBONATUL DE SODIU alimentar, care se gaseste la orice magazin alimentar si costa foarte putin.
Foloseste 2-3 linguri de bicarbonat in cuva masinii de spalat, pentru curatarea ei, in loc de calgon, fiindca face exact acelasi lucru, doar ca bircabonatul este foarte ieftin.

Daca pui la fiecare splare de rufe si cate 1 lingura de bicarbonat de sodiu, atunci rufele se vor curata mai bine si for fi mai albe si mai curate, fiindca bicarbonatul de sodiu deduriezeaza apa si ajuta la eliminarea mizeriei din rufe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"acum 51 minute | Violleta2022 a răspuns:
Deteregentul de rufe se gaseste la magazinele chimice sau cele de casa, nu la farmacie! "

Hahahaha, momentul ala cand habar nu ai despre ce e vorba, dar ai opinii.

hahahahaha

| dullcat a răspuns:

Am dat peste ai inca de acum cativa ani.Mi se pare super enervanta reclama lor, desi incerc sa sustin produsele romanesti si sa le cumpar cand am ocazia. laughing Inca n-a fost sa fie.Cauta recenzii pe google, maidegraba vei gasi parerile clientilor, nu aici.