| BogdanStanescu a întrebat:

Vreau sa spal cateva tricouri negre de mana cu perwoll si nu am spalat decat la masina pana acum. Stiu ca apa trebuie sa aibă in jur de 40 g Celsius dar nu stiu daca peste perwoll mai trebuie pusa apa si in ce proportie. Trebuie lasate la muiat? Va rog un sfat. Ms

3 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

laughing laughing laughing apa nu trebuie sa depaseasca 40 de grade; asta reprezinta avertismentul de pe eticheta tricoului. Poti spala manual la ce temperatura vor muschii tai! laughing

| BroSafarii a răspuns:

Frate, eu cand spal orice haina cu mana, bag acolo sa stea la inmuiat 5 minute, dupa care clatesc haina cu apa curata (calduta), o pun la inmuiat cu Dero/ Perwoll/ Lenor etc. inca 5 minute, dupa frec haina 2-3 minute iar in final o clatesc si o storc bine. O pun pe uscator si gata. Rapid si simplu! Bafta!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Perwoll este un detergent, el se dilueaza in apa. Scrie de obicei pe sticla cat, in general un capac la 5 litri de apa. Asadar pui in lighean 5 litri de apa de 40 de grade, pui un capac de Perwoll, amesteci bine fara sa faci spuma si abia apoi pui tricourile. Vei mulci mai putin si vei obtine rezultate mai bune daca le lasi la inmuiat in aceasta solutie cam o jumatate de ora si abia apoi le speli.